The title of the page
Genel Kültür

Kabzımal Ne Demektir? Ne İş Yapar?

Kabzımal ne demektir, ne iş yapar, görevleri nelerdir? Bu yazımızda kabzımallık mesleği ilgili tüm merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

Kabzımal ne demektir?

Yazımıza “Kabzımal nedir?” sorusuna yanıt vererek başlamak istiyoruz. Mal sahibi ile besin maddeleri alıp satan perakendeciler arasında bir nevi köprü görevi üstlenen kişiler kabzımal olarak tanımlanmaktadır.

kabzımal ne demektir

Kabzımallık Nasıl Bir Meslektir?

Kabzımal ne demektir?, Ne iş yapar? Soruları hakkında bilgi arayışınız var ise makalemizin devamında, hal toptancısı olarak da bilinen kabzımal mesleği ile ilgili bilgilere yer vermeye çalıştık.  Hal toptancısı olarak da ifade edebileceğimiz kabzımal, genellikle besin maddeleri satan mal sahiplerinin mallarını perakendecilere satan bir nevi aracı tüccardır.

Hızlı bozulabilen malların büyük şehirlerde ticareti ile uğraşan kabzımallar, üreticileri bulur ve mallarını alarak perakendecilere satarlar. Bu meslek bazen direkt üreticiler tarafından da yapılabilmektedir. Bu şekilde kabzımallara verilecek komisyon oranı da üreticinin payına eklendiği için üretici daha fazla para kazanabilmektedir. Üreticinin kabzımalın yaptığı ürün satışını kendisinin gerçekleştirebilmesi için mutlaka toptan satış yapabileceği perakendecilerden oluşan çevresi olmalıdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Mazot Filtresi Kaç Binde Değişmelidir?

Kabzımal Ne Demektir? Ne İş Yapar? 1 – kabzimallar ne is yapar

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Kabzımal Ne Demektir? Ne İş Yapar? 2 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Kabzımal Ne Demektir? Ne İş Yapar? 2 – google play indir e1608493225897

Kabzımallar Ne İş Yaparlar?

Kabzımalın tanımı üzerine bilgi sahibi olduktan sonra bu mesleği icra edenlerin ne iş yaptıklarına gelin daha yakından bakalım.


Kabzımal ne demektir?” sorusunun cevabına yazımızın başlarında değinmiştik, peki kabzımallar ne iş yaparlar? Kabzımalların ana gelir kalemini satışlardan elde edilen komisyonlar oluşturmaktadır. Tüccar olarak nitelendirilebilecek kabzımallar, mal aldıkları toptancılara yaptıkları satıştan elde ettikleri ciroyu teslim ederler. Toptancı ile anlaşılan komisyon oranı ise, kabzımalların kazancını oluşturmaktadır. Bazen kabzımallar üreticinin malını, tüm ürün fiyatını kendileri ödeyerek de ürün alabilirler. Daha sonra ise kar marjlarını üzerine ilave ederek bu malı perakendecilere satarlar. Kısacası bu mesleği icra edenler üretici ve perakendeci arasında adeta bir köprü oluştururlar.

Çiçek, meyve, sebze, et gibi ürünlerin satışında toptancılar ile perakendeciler arasında bir nevi aracı olarak çalışan kabzımalların mesleği aslında çok uzun zamandır var olan bir işkoludur.

Tanımlanmış ve meslek kodu verilerek resmileştirilmiş olan Kabzımallık mesleğinin görevleri ve iş tanımı aşağıdaki maddeler şeklinde resmileştirilmiştir.

  • Meslek kodu 1420.06’dır.
  • Mesleğin tam adı Kabzımal veya Meyve Sebze Toptancısı olarak belirlenmiştir.
  • Toptancıdan alım yapacağı ve satacağı meyve, sebze miktarını planlamak
  • Ürünler hasat edilmeden önce üretici ile gerekli bağlantıları sağlayıp buna göre anlaşmaları oluşturmak
  • Ürünlerin üreticilerinden gerektiğinde avans karşılığı ile ürün satın almak
  • Üretici ve perakendeci ile ticaret yaparken gerekli ticari belgeleri düzenlemek
  • Ürünlerin nakliye süreçlerine nezaret etmek
  • Eğer ürünün bir süre depolanması veya muhafaza edilmesi gerekiyorsa bu süreçleri yönetmek, gerektiğinde ürünlerin bozulmaması için soğuk hava deposunda ürünlerin muhafazasını sağlamak
  • Ürünlerin depolanacağı yerlerin ve transfer sürecinde ürünlerin yerleştirileceği yerlerin temiz olduğunun kontrolünü gerçekleştirmek
  • Pazarcılara veya marketlere meyve ve sebze satışını gerçekleştirmek

Perakendecilere satış yapıldıktan sonra ürün bedelinin tahsilatını yapmak gibi hususlar resmi olarak kabzımalların meslek tanımlarının içinde bulunan ve kabzımallar ne iş yapar? sorusuna verilebilecek cevaplardır.

Kabzımal ne demektir, ne iş yapar ve görevleri nelerdir? sorularına yanıt verdiğimiz yazının ardından farklı meslekler üzerine bilgi edinmeye devam etmek için “Bellboy nedir, ne iş yapar?” başlıklı içeriğimizi de mutlaka okumanızı öneririz.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu