Saptama ne demektir, paragrafta sapma nedir?  Bu makalemizde saptama konusunu örnek cümlelerle birlikte işleyeceğiz.

Saptama ne demektir? sorusunu yanıtlayarak konumuza başlamak istiyoruz. Bu kelimenin anlamı Türk Dil Kurumu tarafından bir şeyin niceliği, durumu veya niteliğini değerlendirme amacıyla çıkarımda bulunma olarak tanımlanmaktadır. Saptama ne demektir sorusuna cevap olarak verilebilecek diğer yanıt ise tespit etmek eylemi ile eş anlama geldiğidir.

Saptama Ne Demektir? 1 – paragrafta saptama

Paragrafta Saptama Ne Demektir, Nedir?

Paragrafta saptama cümlelerini tespit edebilmek için o paragrafta ne anlatılmak istediğini iyi kavramak gereklidir. Anlatılmak istenen kavrandıktan sonra ilk dikkat edilmesi gereken paragraf içerisinde yer alan veya alabilecek “tespit etmek” kelimesini bulabilmektir. Farklı bir şekilde ifade etmek gerekirse; cümlede “A durumu böyle iken böyle/ şöyle oluyor” anlamını taşıyan cümleler saptama ifade ederler.

İlginizi Çekebilir.  Telefon Nasıl İcat Edildi?

Paragraflarda yer alan ve kuralına uygun şekilde konumlandırılmış saptama cümleleri ait oldukları konuyu belirgin hale getirerek okuyucunun dikkatini çeker ve konuyu pekiştirmelerini sağlar.


Konu İçinde Saptama Cümlelerinin Kullanımının Faydası Nedir?

Konunun daha iyi anlaşılması ve pekiştirilmesi amacını güden saptama cümleleri hem yazar için hem de okuyucu için önem taşımaktadır. Kaleme aldığı konuyu okuyucusuna tam anlamı ile ulaştırmayı amaçlayan yazar, tespit cümleleri ile anlatmak istediği savları okuyucusuna örneklendirmeler ile kanıtlar. Bu bağlamda okuyucu da yazar tarafından anlatılan konuyu saptama örnekleri ile pekiştirir.

saptama örnekleri

Saptama Bildiren Örnek Cümleler

Konuyu daha iyi kavrayabilmek açısından şimdi de saptama bildiren örnek cümlelere bakalım.

  • Sağlıklı yaşamak için düzenli spor yapmak faydalıdır.
  • Derslerini düzenli olarak çalışmadığın için sınavlarından kötü not alıyorsun.
  • Gece geç yattığım zaman ertesi gün verimsiz bir işgünü geçiriyorum.
  • Paragraflar çok uzun olduğu için dikkatsiz davranıp saptama kelimesi hakkındaki soruyu yanlış olarak cevapladım.
  • Ergenlik dönemine giren bireyler bir süre sonra gelecek kaygısı duymaya başlayarak bu durumdan olumsuz olarak etkileniyorlar.
  • Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğretmeni Yahya Kemal Beyatlı’dır. Divan şiirine sevgisi ve merakı öğretmeni sayesinde oluşmuş ve olgunlaşmıştır.
İlginizi Çekebilir.  Askerlikte dağıtım iznine dair merak edilenler

Saptama bildiren örnek cümleler ile konuyu daha iyi kavradığınızı umuyoruz.

Uzun Paragraflar İçinde Saptamalar Nasıl Tespit Edilir?

Saptama ne demektir? konusunu öğrendiğimize göre şimdi bu cümleleri nasıl tespit edebileceğimize bakalım. Paragraflar içinde yer alan saptamaları tespit etmek özellikle de uzun paragraflar söz konusu ise bazen zor olmaktadır. Üniversiteye hazırlanan birçok öğrenci Türkçe sorularında çokça kendine yer bulan “saptama içeren ifadeler” sorularında zorlanmaktadır. Bunun nedeni ifadenin uzun paragraflar içine yerleştirilmiş olmasıdır. Sınavın yüklediği stres ile öğrenciler aslında kolaylıkla cevap verebilecekleri bu tip sorularda yanlış cevaba yönlenmektedirler.

Uzun paragraflar içindeki tespitleri anlayabilmenin ilk yolu bir özellik içeren saptama cümlelerini bulabilmektir. Bu cümleleri bulduktan sonra bir yargı içeren veya emin olunan bir durum içeren cümleler genellikle saptama cümlesi olmaktadır.

İlginizi Çekebilir.  Kara Cuma (Black Friday) Nedir?

Saptama cümlelerini bulabilmenin diğer bir yolu da cümlelere “nasıl” sorusunu sormaktır. Bu sorunun sorulduğu cümle eğer durum ve özellik bakımından bir yanıt oluşturuyorsa, o cümle tespit veya diğer adı ile saptama cümlesidir.

Bu yazımızda saptama ne demektir, paragrafta saptama nedir? Konusunu detaylı bir şekilde anlatıp saptama bildiren cümlelere örnekler sunduk. Dil ve anlatım konusunda daha fazla bilgiye erişmek isteyebileceğinizi düşünüyor ve sizlere sitemizde yayınlanan içeriklerden “Kanıksama nedir? 10 tane kanıksama cümlesi örneği” başlıklı içeriğimizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar