Genel Kültür

İçerik Editörü Nedir, Nasıl Olunur?

İçerik editörü olmak son yılların en revaçta meslekleri arasında yer almaktadır. Web sitesi içerik editörü nedir, içerik editörü nasıl olunur? Sorularının cevaplarını arayan ve bu işi meslek edinmeyen isteyenler için hazırladığımız yazımızda, iyi bir editör nasıl olunur ve editörlük yaparak bu işten nasıl para kazanılır? gibi farklı soruların cevaplarını da inceledik.

Web Sitesi İçerik Editörü Nedir?

Web sitesi içerik editörü; İnternet sitelerinin içeriklerini yazan ve başkasının yazdıkları içerikleri site formatına uygun olacak şekilde görsellerle süsleyerek ilgili web sitesine ekleyen, yazılan içeriklerin imla ve SEO kurallarına uygunluğunu denetleyen, gerektiğinde içerikleri düzenleyen ve düzenlenmesini sağlayan kişilerdir.

içerik editörü kazancı

Web Sitesi İçerik Editörü Aylık Ne Kadar Kazanır?

Web sitesi editörlerinin aylık kazanabilecekleri tutar, anlaşmış oldukları işin şartlarına bağlı olarak değişecektir. İçerik editörünün içerikleri kendisinin yazıp siteye girmesi, fiyatların daha yüksek olmasına neden olacağı için kazancıda doğal olarak farklı olur. Her gün düzenli olarak normal mesai saatleri kadar çalışılması durumunda editörlüğün aylık 5 ile 7 bin TL arasında gelir edilmesi mümkündür.

Bunu da Okuyabilirsin...  FM 2019 Türk Genç Yetenekler

Aşağıdaki faktörlere bağlı olarak, tutar belirtilenden daha az veya yüksek olabilir.

 • İçeriklerin editör tarafından yazılıp yazılmadığı
 • İçerik girişleri yapılırken istenilen görsel sayısı ve görsel özellikleri
 • Sitede daha önce yazılan konularda düzenleme yapılıp yapılmayacağı
 • Hazırlanan içeriklerin imla, SEO, özgünlük ve dil bilgisi kurallarına uygunluk derecesi
 • Editörlük için harcanacak mesai
 • Web sitesi sahibi ile anlaşılacak fiyat

Gibi faktörler, editörün kazancını belirleyecek önemli etkenlerdir. Bunlara bağlı olarak kazanç, farklılık göstermektedir.

nasıl içerik editörü olunur

İçerik Editörü Nasıl Olunur? Nelere Dikkat Edilmelidir?

İçerik editörünün içerikleri kendisinin hazırlaması gerektiği durumlarda, öncelikle içeriklerin nasıl hazırlanacağına dair bilgi sahibi olunması gerekir.

SEO uyumlu içerik yazma konusunda yeteri kadar bilgi birikimi olan editör, içerikleri hazırlayarak siteye girişini yapabilir.

Bunu da Okuyabilirsin...  10 Dolar Kaç TL? 10 Dolar Kaç Euro?

Başkasının hazırladığı içerikleri girmek biraz daha kolay olsa da kazançta buna göre düşük olacaktır. Web sitesi yazılımına uygun kullanımın bilinmesi içerik girişlerinde önem taşır. Örneğin WordPress tabanlı internet sitelerinde, girişler biraz daha farklıdır. İçerikler girilirken meta etiket ve açıklama kısımları doldurulmalı, uygun ölçülerde özgün görseller ile içerikler zenginleştirilmelidir.

İçerik girilirken site anahtar kelimesinden ana sayfaya ve diğer içeriklere iç linklemelerin yapılması da SEO açısından önemlidir. Kullanacağınız site yazılımına nasıl içerik ekleneceği hakkında, internette bulunan kaynaklara bakmanız faydalı olacaktır.

İçerik editörü SEO uyumlu içeriği nasıl hazırlar?

İyi bir web sitesi içerik editörü olabilmek için SEO kuralları hakkında derin bilgi sahibi olmak en temel zorunluluklardan biridir. Hazırladığı içerikleri arama motoru optimizasyon kurallarına uygun bir şekilde siteye girişini sağlayan editörler başarıya daha hızlı ulaşırlar.

Bunu da Okuyabilirsin...  Dünyanın Yedi Harikası ve Dünyanın Yeni Yedi Harikası

SEO uyumlu içerik hazırlarken, istisnasız şu kurallara dikkat edilmesi gerekir:

 • Anahtar kelime kullanımı doğru şekilde yapılmalıdır.
 • İçerikler, kesinlikle kopya olmamalıdır.
 • İçeriklerin meta açıklama ve etiket alanları doldurulmalıdır.
 • İnternette bulunan ve telif hakkı bulunmayan konu ile ilgili görseller mümkün olduğunca özgünleştirilmeli, site formatına uygun boyuta getirilerek eklenmelidir.
 • Alt başlıklarla içerik zenginleştirilmelidir.
 • Önemli kısımlar bold yazılmalıdır.
 • Paragraflar fazla uzun olmamalıdır.
 • İmla ve dil bilgisi kuralları mutlaka dikkate alınmalıdır.

Bu yazımızda teknolojinin ilerlemesi ve internetin hayatımızda çok önemli bir yer teşkil etmesiyle birlikte oldukça popüler bir hale gelen içerik editörü mesleği hakkında bilgileri sizinle sunduk.

Farklı meslekler hakkında da bilgi sahibi olmak için “Bellboy nedir, ne iş yapar?” başlıklı yazımızı da incelemek isteyebileceğinizi düşünüyoruz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak