The title of the page
Genel Kültür

Askerlikte dağıtım iznine dair merak edilenler

Dağıtım izni, acemi birliğinde eğitimini tamamlayan askerlerin, usta birliğine gitmeden kendi istekleri ile kullanabildikleri izindir. Peki, dağıtım izni kaç gündür? Dağıtım izninde yol izni verilir mi? Dağıtım izni askerlikten sayılır mı? Dağıtım izni toplam izinden düşer mi? Dağıtım izni kullanmak mantıklı mı? Hepsi ve daha fazlası bu yazımızda.

Dağıtım izni kaç gün?

Dağıtım izni hem kısa (6 ay er) hem de uzun dönem (12 ay er-asteğmen) için 7 gündür. Dağıtım izni bir defalığa mahsustur. Dağıtım izni alan herkes 7 günlük süreyi kullanmış sayılır. İzni alan herkes 7 gün izinli sayılır.

Dağıtım izninde yol izni var mı?

Dağıtım izninde yol izni verilmez. Gideceğiniz yerin uzaklığı ya da yakınlığı önemli değildir.

Bunu da Okuyabilirsin...  2016'nın En Güzel 20 Kadını, Listedeki Türk Kim?

Dağıtım izni askerlikten sayılıyor mu?

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Askerlikte dağıtım iznine dair merak edilenler 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Askerlikte dağıtım iznine dair merak edilenler 1 – google play indir e1608493225897

Dağıtım izni askerlikten sayılmaz. Yani dağıtım izninde olduğunuz süre askerlik yapıyor sayılmazsınız.

Dağıtım izni toplam izinden düşer mi?


Kısa dönem (6 ay) askerlik yapanların ayda 2 kez olmak üzere toplam 12 gün, uzun dönem (12 ay) askerlik yapanların ise ayda 2 kez olmak üzere toplam 24 gün izni vardır. Dağıtım izni kullananların toplam izin hakkından 7 gün düşer.

Dağıtım izni kullanmak mantıklı mı?

Görüşler kişiden kişiye değişebilir lakin bizce aşırı derece sıkılmadıysanız dağıtım iznini kullanmanız pek de tavsiye edilmez. Dağıtım izni kullandığınız takdirde 7 gün daha geç terhis olacaksınız.

Acemi birliği sonrası dağıtım izni kullananların yol izni olmayacak. Ek olarak dağıtım izni toplam izinden düşülecek. İzin hakkınızı usta birliğinde kullanırsanız buna ek olarak yol izni de verilmektedir. Yol izni askerlikten sayılır, şafak da düşer.

  • NOT: Yukarıdaki bilgiler eski askerlik sistemine aittir.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu