Ahşabın insanlık tarihindeki yeri ve önemi konusunda hemen herkesin aynı fikirde olduğunu sanıyoruz. Ahşap, gelişmiş yapı ürünlerinden önce toprakla birlikte kullanılan alternatifsiz yapı elamanıydı. Gelişen teknoloji ve sanayileşme ile birlikte çok daha kolay elde edilebilen hatta çok daha ucuz materyaller üretildi. Tuğla, priket ve diğer çimento ürünleri ile duvarları yapılan binalar için ahşap sadece balkon,pencere ve tavanlarda kullanılır oldu. Bir süre sonra da giderek pencereler, balkonlarda ahşabın tahtı sallanır oldu. Giderek hiç ahşap ve ahşap ürünü kullanmadan yapılan konutlar ve işyerleri yapılmaya başlandı. Yapı tercihlerinin değişmesi ve çeşitliliğin artmasına karşın ahşabın faydaları ise tartışılmaz.

Sanayileşme ile birlikte ortaya çıkan olumlu ve olumsuz gelişmeler yapıları da etkiledi. Bunu tabi ki sadece ahşabın yapılardan giderek uzaklaşmasıyla açıklamak mümkün değil. Ancak ahşap yerine kullanılan sentetik yapı ürünlerinin neden olduğu sağlık sorunlarını da görmezden gelemeyiz. Aynı şekilde ahşabın sanata dönüştüğü ve halen devam eden ahşap oymacılığı ve ahşap ev mimarisi, tasarımından yoksun kalma noktasında estetik bir kayıptan da söz etmek lazım.

İlginizi Çekebilir.  Maniyerizm (Üslupçuluk) Nedir?

Ahşabın Faydaları

Ahşabın Faydaları

Ahşap yalıtkan olma özelliği ile bir çok yapı malzemesinin önüne geçmektedir. Bu özelliğiyle ahşap elektrik çarpmalarına karşı önemli bir avantaj sunmaktadır. Uygun tasarım ve gerekli işlemlere tabi tutulan ahşap, yüksek düzeyde ısı yalıtımı sağlar. Yine panel sistemler kullanıldığı zaman ahşabın yalıtımının daha fazla arttığı görülecektir. Ahşap, diğer yapı gereçlerine göre daha hafiftir. Ahşabın kendi ağırlığı azdır. Bu da doğal olarak, temele ulaşan yük miktarının da az olmasını sağlamkatadır. Bu yönüyle ahşabın, zeminlerde kullanılması daha avantajlıdır.

Değişik iklim koşullarında dayanıklılık gösterebilen bir malzeme olan ahşap, özel maddelerle desteklenirse her türlü tahribatı engelleyecektir. Ahşap yapı malzemeli sistemlerde, montajdan hem sonra üzerine yükleme yapılmasında bir sakınca olmaz.


İlginizi Çekebilir.  Telgraf Nedir? Telgrafın İcadı ve Önemi

Çok amaçlı kullanım alanlarına sahip olan ahşap ve ürünleri; bir yapının temelden çatısına kadar tüm yapı sisteminin ihtiyacını karşılayabilir.

Sanatsal ve dekorasyon amaçlı olarak da kullanılabilen ahşap aynı zamanda çevre dostudur. Ahşap kendi çevresiyle kimyasal dengelidir. Yani çevresini etkilemez ve çevresinden etkilenmez. İnsanların sağlığı, ergonomik çalışma koşulları ve iş hijyeni açısından da en güvenilir malzemedir.

Sayısız faydası olan ahşabın, imali ve inşaası sırasında diğer malzemelerden çok daha az enerji kullanması buna örnektir. Buna bağlı olarak ahşap bir evi ısıtmak için harcanacak enerji miktarı da çok azdır.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  Antisosyal Kişilik Bozukluğu (Sosyopati) Nedir?

Yorumlar

Yorumlar