Kiev Nerededir, Nufüsü Kaçtır? Kiev Hakkında Her Şey 1 – Kiev Nerededir Nufüsü Kaçtır Kiev Hakkında Her Şey

Kiev Nerededir, Nufüsü Kaçtır? Kiev Hakkında Her Şey

Ukrayna’nın başkenti, KİEV; 2.500.000 dolayında insanın yaşadığı kent (yüzölçümü 707 km²’dir), Bağımsız Devletler Topluluğu içinde yer alan Ukrayna Cumhuriyetinin başkentidir. Ormanla ağaçlı bozkırın birleştiği yerde Dinyeper ve Desna ırmakları kavşağında bulunan kent, Dinyeper’in sağ yakasında kolay savunulacak bir yerde kurulmuştur. Ukrayna Cumhuriyetinin başkenti olmakla birlikte, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun başlıca düşünce ve sanat merkezlerinden biri topluluğun üçüncü büyük kentidir.

“Rus kentlerinin anası”, Doğu Slavlarının ilk devletinin başkenti olan Kiev, adını, kroniklere göre onu kurduğu söylenen Polyan prenslerinden biri olan Ki ‘den alınmıştır.

İlginizi Çekebilir.  Podzol Topraklar Nerede Görülür? Özellikleri Nelerdir?

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar’ın tahrip ve işgal ettiği kent yeniden kuruldu ve önemli mimari yapıları onarıldı. Yüksek düzeyli hizmetlerin ve donanımların toplandığı ve Ukrayna ekonomisinin yönetim merkezi olan Kiev, aynı zamanda çeşitli sanayi etkinliklerinin (makine yapımı, kimyevi maddeler imalatı, tekstil ve deri, besin sanayisi) de odağıdır. Birçok termik (bu arada bir nükleer santral) ve hidroelektrik (Dinyeper Irmağı üzerinde) santral, Kiev yerleşme alanı ve uydu kentlerinin enerji gereksinimini karşılar.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar