The title of the page
Bir Demet Hisse

A. Eşref Tange’nin Kaleminden Konformizm ve İslam

Konformizm ve İslam

Konformizm, 19. yüzyıla kadar İngiliz kilisesinin emir ve din yorumuna uygun yaşayan insanlar için kullanılagelen bir deyimken, günümüzde genelde kabul edilen standartlara uygun düşünen ve davranışlar sergileyen insanlar için kullanılır. Şimdilerde ise toplum,Konformizm’i ” Rahatına düşkün ” kişilerin görüşü olarak kabul eder ve bu doğrultuda kullanıldığını düşünürler; fakat bu yanlış bir kullanımdır. Konformizm’in tanımından da anlaşıldığı üzere Konformist kişide grup psikolojisi dediğimiz, sürüye uyma eğilimi vardır. Konformist kişilerde körü körüne bir bağlanma söz konusudur fakat buradaki bağlanma şekli Konformist kişinin kendini koruma çabasından başka bir şey değildir. Kısacası Konformizm’e Egoizm‘den beslenen bir asalak da diyebiliriz.

modern kölelik

Peki İslam aleminde ve görüşünde Konformizm’in yeri var mıdır? Konformizm İslami Normlara uygun mudur? Soruları ışığında Konformizm ve İslami ritüelleri karşılaştıralım. İlk olarak Modernist Müslümanlar(!) ın ” Böyle bir sentez olabilir ” görüşünü irdeleyelim. Bu görüşün yanlış olduğunu basit bir mantıksal çıkarımla dahi gözler önüne sürmek mümkündür.

Bunu da Okuyabilirsin...  Bir başarı öyküsü: Erşan Yılmaz ve Bordo Mavi Balık

1.Önerme: ” Bana dokunmayan yılan bin yaşasın. ” düşüncesi.
2.Önerme: ” Komşusu açken tok yatan bizden değildir. ” hadisi.
Bu önermelerin birbiriyle hiçbir ilişkisi yoktur. Aslına bakarsak tek ilişki tezatlıktır. Anlaşıldığı üzere böyle bir ilişki safsatadan öteye gidemeyecektir. Bu görüşe, onlar için vazgeçilmez olan mantık ilkeleri ve aklın ışığı ile ulaştık farkettiyseniz.

İslam’da toplumsal birliktelik/dayanışma ve toplumsal yardımlaşma kutsaldır ve bu normsal düzen cennete giden karanlık yolda adeta sokak lambalarından,yol gösterici fenerlerdendir. Bu yüzden İslam’da; Konformizm, Egoizm, Hedonizm, Pragmatizm vb. kişinin kendini tanrılaştırdığı, kendi çıkarları uğruna diğer insanları hiçe saydığı sapıklaşmış düşüncelerin  yeri yoktur. İslam’ın yol göstericisi, cennetin rehberi olan Kur’an’ı Kerim’de bu sapıklaşmış düşüncelerin tam aksine toplumu kişiden üstün tutan ve her insanın ona kul olduğu, hepsinin eşit olduğu Allah(c.c.) tarafından gayet açıkca izah edilmiştir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kahvenin keşfi ve hikayesi

Bu ayetlerden ve hadislerden bir kaçı:

Sitemizin Uygulaması Google Play'de A. Eşref Tange’nin Kaleminden Konformizm ve İslam 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de A. Eşref Tange’nin Kaleminden Konformizm ve İslam 1 – google play indir e1608493225897

” İyilik ve (Allah’ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın. Allah’tan korkun; çünkü Allah’ın cezası çetindir.” (Maide Süresi 2.)

” Sizden biriniz,kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iyilik etmiş olmaz. (Buhari,Mezalim 3; Müslim Birr)


” Birbirinize buğz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin, ey Allah’ın kulları! Kardeş olun. Bir Müslüman’a üç günden fazla(din) kardeşi ile dargın olması helal olmaz. (Buhari,Edep,57)

” Kardeşinin uğradığı felaketi sevinçle karşılama! Allah onu rahmetiyle o felaketten kurtarır da seni derde uğratır. (Tırmizi,Kıyamet,54)

Ayetlerden de anlaşılacağı üzere ” Ben Müslümanım ” deyip de Konformist, Egoist, Narsist vb. akınların akıncısı olunmaz. Ör: Faiz yiyen Hacı, torpil yapacak veya yaptıracak dayı, zekat alan hoca, eşini döven koca vb. kişiler İslam’ın normalarına itaat etmeyen kişilerdir. Ve bu kişiler ” izm ” lerin tebaasına dahil olmuş kimselerdir.

Toplumumuzda gençlerin aklını ” izm ” lerle çelmeye çalışanlar, onların kendi düşünce bataklığına çeken ve kendilerini düşünce kardeşi ilan eden kişiler elbet olacaktır. Bu bir nevi doğanın kanunu olmuş vaziyette Postmodern naralarının yükseldiği bu dönemde. İşte bu konuda refakat görevi tüm Mümin’lere yani İslam’ı gerçekten yaşayan ve bilen kişilere düşmektedir. Allah (c.c.) bizi ” izm ” lerden yani şeytani fikriyatlardan korusun, bizi hidayete erdirsin ve gerçek Mümin’lerinden eylesin.

Ali Eşref Tange Konformizm-İslam

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu