Sağlık

Selülit Nasıl Oluşur, En İyi Tedavi Yöntemi Nedir?

Selülit Nedir?

Selülit; kötü beslenme, cildin bakımsız bırakılması, genetik faktörler, hormonlar, dolaşım bozukluğu, hipotiroidi, doğum kontrol hapı vs. ile oluşan, bir cilt hastalığıdır. Cilt iki parmak arasında kıstırıldığında, cildin dış tabakasında girinti ve çıkıntılar meydana gelir ki tıpta buna portakal kabuğu görünümü denir. Uyluğun üst kısmı, dizin ve bileğin iç kısımları, kaba et ve baldırların arkası ve üst bacaklara genelde süvari pantolonu şeklinde yerleşir.

Selülit  zayıflama rejimlerine karşı direnç gösterebilir. Bu durumda  özel bir tedavi gerektirir. Rejimin, su açısından zengin, tuz açısından zayıf olması gerekir. Selülit tedavisinde tuzu asgari düzeye indirmek gerekir. Balık, kabuklu deniz ürünleri, kümes hayvanı ve yumurta yenilerek protein açısından zengin bir beslenme uygulanır. Proteinler ödemi önler ve iştah artırır. Şekerlemeler, hamur işleri, bakliyat kaldırılmalı, alkolden uzak durulması gerekir. Zira alkol kanda yağa dönüşür ve vücutta birikir.

Selülit Tedavisi – Selülit Tedavi Yöntemleri

 LPG Cellu M6 Keymodule-i
Amerika Birleşik Devletleri’nin yetkin kurumu “Food & Drug Administration”ın selülit konusunda belge verdiği, dünyadaki tek cihaz olan LPG Cellu M6 keymodule i selülit tedavisinde yeni bir tedavi çağının öncüsü olarak bilinmektedir. Cellu M6 keymodüle yüksek teknolojiyle özellikle hypodermal yağ hücreleri üzerinde etkin pozitif değişiklikler sağlanmaktadır. LPG yöntemiyle selülit tedavisinde, cildin mikrodolaşımı yeniden sağlanarak bağ dokusunun kendini tamir etmesine yardım etmekte böylece cildin tonu ve görünümüne katkı sağlamaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Bektaşi Üzümü

Lpg İle Selülit Tedavisinin Estetik Amaçlı Uygulama Alanları •Selülit tedavisi •Vücut kontur düzeltmeleri, lokal  inceltmeler, bölgesel zayıflama•Sarkık derinin tonus ve elastikiyetini artırma •Liposuction sonrası iyileşme sürecini hızlandırma ve düzensizlikleri ortadan kaldırma diğer estetik ameliyatlar sonrası skarların yumuşatılması ve düzensizliklerin giderilmesi.
LPG ile selülit tedavisi cildin kalite ve görünüşüne  etki eder. LPG , zayıflama sürecini hızlandırır, daha etkili şekilde kilo verilmesini sağlar ve cildin sarkmasını önler.

LPG yöntemiyle alınan sonuçlar önde gelen Amerikan ve Avrupa üniversitelerinde yapılan bilimsel çalışmalarda teyit edilmiştir. Selülitlere karşı mücadelenizde dostunuz, sağlığınızın kaynağı LPG, her yaşta kadının faydalanabileceği zamanın yıpratıcı etkilerini geri çeviren etkili bir tedavi yöntemidir. Zamanla dolaşım probleminin artması, selülitin tipik görüntüsü olan portakal kabuğu görüntüsünün oluşmasına ve cildin elastikiyetini kaybetmesine yol açar.

Bunu da Okuyabilirsin...  21 Mart Dünya'daki Koronavirüs Durum Raporu

LPG yöntemiyle cildin mikrodolaşımı yeniden sağlanarak, bağ dokusunun kendini tamir etmesi böylece cildin tonus ve görünümünün normal haline dönmesi sağlanmaktadır.
Haftada iki gün 35’er dakikalık 15-20 seans halinde uygulanır. Hastaya özel LPG kıyafetleri giydirilerek, vücut şekli korunur. Değişim en ihtiyaç duyulan bölgelerde yaratılırken, tedavi gerektirmeyen bölgelerdeki deri tabakasında istenmeyen incelmeler önlenir. Dahası LPG, rahatlatıcı masaj hareketiyle, stresinizi de alır.

Her yaş için uygun olan LPG özellikle yaşlanmanın etkilerini gidermekte birebirdir. İlerleyen yaşla birlikte, dolaşım bozuklukları iyice artmakta, selülitin ‘portakal kabuğu’ görüntüsü yerleşmekte ve cilt gevşemektedir. LPG ile selülit tedavisi yöntemi kılcal damarlardaki lokal dolaşımı arttırarak (local microcirculation) bağ dokusunu besler. Böylece cilde diri bir görünüm kazandırır.

Elektroterapi

Cilt,cilt altı dokular ve derin adale (kas) gruplarının düşük frekanslı elektriksel uyarılarla aktive edilmesi,  muskulo-venöz (kas-damar) pompalarının çalıştırılması yöntemidir.
Kas gruplarının uyarılması ve çalıştırılması sayesinde; • Bölgesel yağlanmada yağ yıkımı (lipolitik etki)
• Cilt sarkmasında toparlanma(sıkılaşma)   Sellülit tedavisi (lipolitik etki ) sağlar.Kullanılan elektroterapi (Örneğin;8 kanallı 16 pedli) cihazı sayesinde ; mevcut sorunlarda tek başına ve / veya diğer yöntemlerle kombine tedavi imkanı sağlayabilmektedir

Bunu da Okuyabilirsin...  Dolgudan Sonra Ağrı Olması
Pressoterapi ya da lenfatik drenaj nedir?

Vücudumuzda, kan dolaşımı yanında lenf(akkan) dediğimiz bir sıvının da dolaşımı vardır. Lenf dolaşımının ve kan dolaşımının aksaması vücutta ödeme (şişliğe) neden olur. Ödem oluşmasını kolaylaştıran nedenler ve hastalıklar çok sayıdadır. Günlük hayatta, kilo problemlerinde, en sık karşılaşılan ödem nedenleri şunlardır:
· Aktif kas aktivitesinin olmadığı hayat tarzı
· Uzun süreli oturmalar, uzun seyahatler, uzun süre ayakta kalmak
· Aşırı tuz veya tuzlu gıdaların alımları
· Hormonal değişimler(adetlerin belirli dönemleri), gebelik, bazı hormon ilaçlarının veya gebelik önleyici hapların kullanılması
· Uygunsuz beslenme tarzı
· Sıkı elbiseler

Uygulama şekli; her LPG öncesi veya sonrası ve elektroterapi sonrası pressoterapi uygulanmaktadır.Ödem tedavisinde ise uygulama sıklığı kişinin ihtiyaçlarına göre haftada 1-2 seanstır. Cilt ve cilt altı dokuların terapilerinde ideal süre tedaviden cavap almaya bağlıdır. Tedavi sonrasında en az ayda bir kez kontrol seansları ile elde edilen sonuçların, koruma altına alınması yerinde olur.

Opr. Dr. Muharrem YILMAZ

Kaynak link: bilgitor.com/selulit-nasil-olusur-en-iyi-tedavi-yontemi-nedir/

 

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak