Bir Demet Hisse

Huma Kuşu Türküsü Ve Hikayesi

Huma Kuşu türküsü, Erzurum yöresine ait bir türküdür. Birçok kişi tarafından keyifle dinlenen Huma Kuşu türküsünün ilgi çekici bir hikayesi bulunmaktadır.

Erzurum’un Ilıca bucağına bağlı Tikkir (Çiğdemli) köyünde Mustafa ve Gülbahar adında iki aşık vardır. İki aşık evlenir fakat çok geçmeden seferberlik ilan edilir, okuyan okumayan her genç askere alınır. Mustafa da askere gider. Gülbahar çok üzülür fakat vatan savunmasıdır, yapacak bir şey yoktur. Gülbahar çok zaman Mustafa’nın yolunu gözler ancak ne gelen vardır ne de bir haber. Ev halkı artık umudunu kesmek üzeredir. Gülbahar her sabah Mustafa’nın yolunu gözler ve uçan kuşlardan haber bekler. Ağlamaktan göz pınarları kurur… Gelinin halini gören ve üzülen kayınbaba, Mustafa’yı huma kuşuna benzeterek ağıt yakar.

Bunu da Okuyabilirsin...  A. Eşref Tange’nin Kaleminden Konformizm ve İslam

Huma kuşu, Türk halk edebiyatında erişilemeyecek yüksekliklerin bir sembolüdür. Cennete yaşayan, çok yükseklerde uçup yedi kat göğün üzerindeki felekler ve burçlar arasında dolaşan ve hatta Tanrı’ya kadar gidip gelen bir kuş olarak görülür.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak