Genel Kültür

Sıradışı Buluşlar

Buluşlar (icat) her ne kadar başlı başına sıra dışı olsa da akla hayale gelmeyenleri için sıra dışı tabirini kullanmak daha yerinde. Bilim ve teknolojideki inanılmaz gelişme ile birlikte, alt bilim dalları da çoğaldı, özelleşti.  Bir çok insanın adını dahi duymadığı bir çok bilim dalı ortaya çıkmış oldu. İnsanlığı şaşırtmak için değil de insanlığın hayatını kolaylaştıran buluşlar yanında ne yazık ki insanlığın geleceğini karartacak silahlar da geliştiriliyor. Savaş sanayi de bunlardan biri. Bilişim teknolojileri, uzay bilimleri, tıp, fizik ve genetik bilimi gibi akla ilk gelen bilim dallarının yanında teknolojik çağın yeni ürünleri de yeni nesilleri artık şaşırtmıyor. Sıradışı buluşlar başlıklı yazının ilginizi çekmesini umuyoruz.

Quantum Teleportasyonu

Viyana Üniversitesi’nde bir grup bilim insanı, atomaltı parçacıkların kendilerini değil ama quantum konumlarını başka bir yere ışınlamayı başardılar. Tabii bu buluş, büyük ihtimalle bu yüzyıl içinde kendimizi ışınlamamıza imkan vermeyecek. Ama maddeyi olmasa bile bilgiyi bir yerden başka bir yere anında aktarabilme konusunda tamamen devrim yaratıyor. Hem de uzaklıktan etkilenmeden! Sıradışı buluşlar için örnek teşkil eden bu buluş uygulamaya konduğunda, bağlantı hızı kavramı tamamen tarihe gömülecektir!

Bunu da Okuyabilirsin...  iPhone 8 Görüntüsü, Fiyatı ve Teknik Özellikleri

Altıncı His Teknolojisi

M.I.T.’den bir grup bilim insanının geliştirdiği Altıncı His Teknolojisi önümüzdeki on yıl içinde taşınabilir cihaz dünyasını tamamen değiştirebilir. Bu sistem kullanıcının üzerinde taşınıyor ve cep telefonu, webcam, mini-projektör gibi piyasada bulunan parçalardan oluşuyor. Sistem baktığınız yere bakıyor, el hareketlerinizi takip ediyor ve internet bağlantısıyla gerekli bilgiye ulaşıp, projeksiyon cihazıyla bunu herhangi bir yüzeye yansıtıyor. Yapabilecekleri ise sadece hayal gücünüzle sınırlı!

Holografik Kamera

3DV Systems firması tarafından geliştirilen ve öne çıkan sıradışı buluşlar arasında yer alan ZCam, üç boyutlu holografik görüntü yakalama konusunda yeni bir devir açtı diyebiliriz. Herkes stereoskopik kamera kombinasyonları denerken, 3DV bu işe farklı bir yaklaşım geliştirmiş. ZCam görüntü alınacak bölgeyi kızılötesi ışıkla tarıyor. Işığın nesnelere gidiş ve dönüş süresini çok kesin olarak hesaplayarak, taranan alandaki her şeyin üç boyutlu bir görüntüsünü elde ediyor. Buluş geçen sene Microsoft tarafından satın alındı!

Bunu da Okuyabilirsin...  Zeytinin ve Zeytinyağının Faydaları ile Ekonomiye Katkısı Nedir?

Jetpack

Bilim kurgunun ayrılmaz ögelerinden olan jetpack,  sırtınıza roket takıp uçabilme fikrinden türemiştir. Peki gidip bir tane alabileceğinizi biliyor musunuz? Biraz tuzlu da olsa bu mümkün! TAM firması dünyadaki tek jetpack üreten kuruluş. Ürünü kullanıcıya özel olarak modifiye ederek sunuyorlar. Yakıt konusunda da şüpheniz olmasın, pakete gereken hidrojen peroksidi üretebileceğiniz bir damıtım ünitesi de dahil!

Uçan Daire

Disk şeklinde ve yüksek manevra kabiliyetinde uçaklar eskiden beri araştırma konusu olmuştur, prototipler üretilmiştir. Ancak Aesir adlı bir firmanın geliştirdiği uzaktan kumandalı Ember dronu bu konuda yeni bir sayfa açıyor. Uçabilmek için Coanda etkisinden faydalanan araç, insansız hava araçları konusunda yeni bir modayı başlatabilecek kadar etkileyici! Ancak Aesir’in potansiyel alıcıları ikna edebilmesi ve daha fazla fon bulabilmesi gerekiyor.

Sıradışı Buluşlar Tarihinin Fenomeni Uçan Otomobil

Bir helikopterden daha kıvrak ve güvenli, ama bir otomobil kadar ucuz ve kullanışlı! İnsanların uzun zamandır hayalini kurduğu bu araçlar dünyada pek çok firmanın üzerinde çalıştığı bir konu. İş o kadar ciddi ki, NASA bile bu araçlar için Highway In The Sky adlı bir uçuş kontrol ve planlama sistemi geliştirdi! Bu sistem araçlarla birleştiğinde, uçan otomobiller yakın geleceğin en hızlı ve güvenli ulaşım araçları olarak piyasada kendilerine bir yer edinecekler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Hakkın korunma yolları

Diyabetik Lensler

Sıradaki buluş, özellikle kan şekerini devamlı kontrol etmek için kan test cihazını kullanmak zorunda olan diyabet hastaları için… Western Ontaria Üniversitesi’nden profesör Jin Zhang tarafından geliştirilen lensler sayesinde buna bir çözüm bulunabilir. Bu lensleri gözünüze taktığınızda, içlerindeki şekere duyarlı olan nano malzeme, göz yaşındaki şeker miktarına bağlı olarak renk değiştiriyor ve böylece kullanıcıyı devamlı haberdar edebiliyor.

Kişisel Tank

Bilim kurgunun ayrılmaz ögelerinden biri de giyene muhteşem bir güç ve koruma sağlayan, onları adeta tanklara dönüştüren güç zırhlarıdır. Pek çok özel ya da tüzel kurum belki de 60 senedir bu konuda çalışıyor. Ancak Sarcos tarafından geliştirilen prototipler, içlerinde belki de en rafine olanlar. Bu zırhların sadece giyene kudret ve koruma sağlaması değil, aynı zamanda içleri boşken, birer otonom robot olarak çalışabilmeleri planlanıyor.

Kaynak: https://www.bilgitor.com/siradisi-buluslar/

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak