Seyahat

Cunda Adası Neden Güzeldir?

Sonbaharın sevdiği tatil mekanlarından birisi de Cunda Adası… Peki sonbaharı sevenler nereye gitmeli? Sonbahar huzur ve kasvetin yan yana durduğu mevsimdir. Yapraklar dökülürken yalnızlaşmayı, yağmur yağarken veda etmeyi çağrıştırır. Şiir yazma mevsimidir, roman okuma mevsimidir, yoksulların kaygı mevsimidir. Yağmurun ve dökülen yaprakların çağrışım yükü poetik coşkuya, lirizme yol açar. romantikler kalemlerine sarılırlar. Roman okumak için yeterince sessizdir doğa. Zor olan fakirliktir, kış gelecektir, onları ısıtmaya temiz yürekleri yetişmeyecektir.

Cunda’yı düşünürken sonbaharı düşünmek, sonbaharı düşünürken yalnızlığın doğasından, şairin sevdasından ve yoksulun gerçeğinden bahsetmek şart mı? Değil elbet…. Cunda’nın bir de tarihi vardır mesela… Alibey Adası ya da Cunda. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir ada.

Bunu da Okuyabilirsin...  2019 Sonbahar Tatil Fikirleri

Cunda Adası Nerede?

Cunda Adası, Nasıl Alibey Adası Olmuş?

Kurtuluş Savaşı… Padişah ada halkına, ‘Yunanlara teslim olun’ emri verir. Halk bu emre karşı gelir ve silahlı mücadeleye başlar. İşte bu mücadeleyi veren ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya’ya ithafen Cunda Adası yerine Alibey adası ismi kullanılmaya başlanmıştır. Daha önceleri Cunda ve Moshonisia (Kokuluada) adlarıyla bilinen adanın, Piri Reis’in Kitab-ı Bahriyesi’nde bahsettiği Yund Adalarının bu bölgeye ait olduğu tahmin edilmektedir.

Alibey Adası sadece Cunda değil, sadece sonbaharda gidilesi, kışları 3 bin yazları 20 bin insan barındıran popüler bir turizm beldesi değil… Sadece kilise ve manastırları olan, sadece Aşıklar Tepesi ve sadece tarihi değirmenler değil… Son yıllarda emeklilik günlerinde sessizliği ve huzuru arayan yaşlı insanların uğrak yeri demek de yanlış.
Bu ada bir sığınma yeri ama yazmak için, düşünmek ve üretmek için… Uzaklaşmak, yalnızlaşmak ve kopmak için değil.

Bunu da Okuyabilirsin...  Sonbahar Kamp Alanları

Manastırları başta olmak üzere, tarihi binalarıyla bir kültür hazinesi diyebiliriz Cunda’ya. Özetle Cunda neden güzeldir, nasıl gidilir, nerelerde kalınır sorularına yanıt aramak için ziyaret şart. Bazılarına bu yazdıklarım fazla soyut, masalımsı gelebilir. Onlar için daha somut bazı ipuçları vererek yazımızı noktalayalım… Ada halkının gelir kaynağı sadece turizm değil. Turizm yanında iki büyük geçim kaynağı daha var: zeytincilik ve balıkçılık. Adada yetişen zeytinler, özellikle zeytinyağı üretimi için uygundur.

Cunda Adası Kalacak Yer, Cunda  Tatil Planı

Cunda’da gezilecek yerler, kalacak uygun oteller ve otel rezervasyonlarını kolayca yapabileceğiniz Otel Bul adlı sitede aynı zamanda yakın yerlerdeki turistik belde ve mekanlar hakkında da detaylı bilgiler alabilirsiniz…
Cunda Adası Oteller

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak