The title of the page
Seyahat

Maldivler’de Balayı: Maldivler Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Maldivler’de Balayı yapmanın dayanılmaz cazibesi üzerine hazırlamaya karar verdiğimiz bu yazıda, imkanı olan herkesin görmesini önerdiğimiz maldivler konu edilmektedir. Resmî adı Maldiv Cumhuriyeti olan Maldivler, Hint Okyanusu’nda bulunan ve 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Kuzeyindeki Hindistan’a komşudur. Bir diğer önemli komşu ülke de yaklaşık 750 kilometre güneybatısındaki Sri Lanka’dır. 281 adasında insan yaşamaktadır. Bu adaların 195’inde Maldivliler yaşamaktadır. 86 ada ise otel ada tabiri verilen şekliyle kullanılmaktadır. Cumhuriyetle yönetilen Maldivlerin yaklaşık %97’si Müslümandır. Maldivler’in küresel iklim değişikliği nedeniyle yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı tahmin edilmektedir.

Maldiv halkı geçimini turizm ve balıkçılıkla sağlamaktadır. Son yıllarda bankacılık sektörü, gemicilik ve taşımacılık alanları da büyük aşama kaydetmiştir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tarihi Antep Evleri ve Kısaca Mimari Özellikleri

Balayı Tatili Gözdesi Maldivler

Maldivler denilince ilk akla gelen şey turizmdir. Turizm gelirleri ülke ekonomisinin 5 te 1’ini oluşturmaktadır. Masmavi denizi, uzun sahil şeridi ve tropikal iklimiyle her mevsim gezmeye uygundur. Bu yönüyle özellikle balayı tatili için idealdir. Sektördeki gelişmeyle birlikte ahşap işleri, el işleri, geleneksel hasır dokuma işleri ve halat yapımı işleri de gelişmiştir. Yine son zamanlarda gelişen başka sektörler ise PVC boru yapımı, tuğla yapımı, deniz motoru tamiri, tekstil eşyası üretimi ve içme suyu şişelemedir.
Balayı Tatili Gözdesi Maldivler

84 turistik tesisi bulunan Maldiv Adalarını, 2000 yılında 467,154 turist, 2008 yılında da 683.012 turisti ziyaret etmiştir. Bunların çok büyük bir kısmını Almanya, İngiltere, İtalya, Rusya ve Fransa’dan gelen turistler oluşturmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ankara'da Gezilecek Yerler, Müzeler ve Tarihi Binalar

Adalar üzerine kurulan resortlar, bulunduğu adanın adıyla anılmaktadır. Maldivler’de bulunan en ünlü resortlar: The Beach House at Manafaru Resort, Huvafen Fushi Resort, Naladhu Resort, W Retreat Resort, Banyan Tree Resort, One and Only Reethi Rah Resort, Ayada Resort ve Sheraton Resort’tur. Resortlarda iki ayrı oda kategorisi bulunmaktadır: Beach Bungalow (Sahil Villa) ve Water Bungalow(Suüstü Villa). Water Bungalowlar, denizin üstüne çakılan kazıklar üzerine yapılmıştır.

Çoğu resortta “no news-no shoes” uygulaması (haber okuma ve ayakkabı yok) Yine “buttler” (bir çeşit uşak, sadece size hizmet eden görevli) çoğu tesiste vardır. Ayrıca, birçok resorta 12 yaşından küçük çocuk kabul edilmemektedir. (The Beach House, W Retreat, Baros Island Resort gibi). Water Bungalowlar 12 yaş altı çocuklar için güvenlik gerekçesiyle yine yasaktır.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Maldivler'de Balayı: Maldivler Nerededir ve Nasıl Gidilir? 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Maldivler'de Balayı: Maldivler Nerededir ve Nasıl Gidilir? 1 – google play indir e1608493225897

Maldivlere Nasıl Gidilir?

Maldivlere hava yoluyla gidilmektedir. Maldivlere yaklaşık 7-8 saat süren uçuş süresi ile varılmaktadır. THY, İstanbul’dan direkt uçuş seferleri düzenlemektedir. Başka bir seçenek de Qatar Hava Yolları ile Doha aktarmalı olarak uçuştur.


Bunu da Okuyabilirsin...  Moskova Metrosu
İlgili Makaleler
Maldivler’de Otel Bul-Anında Rezervasyon

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu