The title of the page
Seyahat

Teknolojinin Tatil Sektörüne Etkileri

Teknolojik gelişmeler, ilk bakışta tüm sektörlerde önemli hız ve kolaylık sağlayıcı etkiler göstermekte. Haberleşme, sağlık ve güvenlik odaklı gelişmelerin artıları saymakla bitmez. Otel rezervasyonlarından tutun da uçak ve tren biletlerini aylar önceden almak hem fiyat avantajı sağlıyor hem de zamandan tasarruf edilmiş olunuyor. İletişim teknolojileri, ülkeleri, şehirleri yakın kılmakla kalmıyor dijital katolog veya videolar hatta canlı görüntüler vasıtasıyla gideceği, gezeceği noktalar ile kalacağı otelleri önceden görüyor. Teknolojik gelişmelerin seyahat dünyasına etkileri bunlarla sınırlı değil. Ancak genel olarak bu etkileri ulaşım, iletişim, konaklama tesisleri, eğlence ve gıda teknolojilerinde kendini daha çok hissettiriyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  Salda Gölü

Teknolojik gelişmelerin tatil sektörüne olumsuz etkileri

Teknolojik gelişmeler, çok önemli faydalar yanında yaşamın tüm alanlarında geçerli olabilen bazı olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Esasen bu gerçek günümüzün sorunu değil. sanayileşmenin yoğun yaşandığı dönemlerde, çalışanların işini kaybetme kaygıları, zaman zaman gerçeğe dönüşüyor. Teknolojik aletlerin ve elektronik cihazların bir çok işçi tarafından yapılan işe üstlenmesi ilk akla gelen. Tabi ki bu durum birbirine doğrudan veya dolaylı olarak etkisi olan sektörleri de etkiliyor.
Teknolojik Gelişmeler, Seyahat Acentalarını Etkiliyor
Seyahat dünyası, konaklama tesisleri ve oteller açısından bakıldığında teknolojinin olumsuz etkileri işin mutfağından çok organizasyon, rezervasyon ve tanıtım sektöründe kendini gösteriyor. İlk akla gelen de seyahat acentaları, klasik reklam ve katolog hazırlayıcılar oluyor. İnternet üzerinden yapılan rezervasyonlar nedeniyle fiziki olarak hizmet sunan acentaların iş hacminde düşüşler yaşanabiliyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  Afyonkarahisar'da Gezilecek En İyi Yerler

Alınabilecek önlemler

Öte yandan geleneksel, otantik hizmetler sunan küçük esnafa olan ilgi teknolojik bağımlılıktan uzaklaşmak isteyen tatilcilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Ancak özellikle varlıklı ülkelerden gelen turistlerin bu tercihlerini canlı tutacak çabalara ihtiyaç var. Geldikleri yerlerde bolca karşılaştıkları gelişmiş teknoloji ürününe alternatif olabilecek yerel kültür unsurlarının devlet tarafından da desteklenmesi gerekli. At arabaları ile katır, eşek gibi hayvanlarla kısa süreli geziler ilk akla gelen örnek. Yine sacda yapılan gözleme, bazlama gibi gıda ürünleri, ılıca ve kaplıcalar, örme kıyafetler de sektörün ölmeyen değerleri arasında. Kısacası fabrikasyon olmayan ve bulunduğu bölgenin tipik, kendi kültürüne özgü unsurlarının bilinçli ve sistematik şekilde değerlendirilmesi ekonomi açısından artı değer anlamı taşımaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Türkiye’nin En Güzel Plajları

Kaynak:Teknolojik Gelişmeler, Seyahat Acentalarını Etkiliyor

Bilgitor Seyahat Ekibi

Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Teknolojinin Tatil Sektörüne Etkileri 1 – google play indir e1608493225897

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Teknolojinin Tatil Sektörüne Etkileri 1 – google play indir e1608493225897

Yorumlar

Yorumlar


İlgili MakalelerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu