Balmumu Nedir? Ne Işe Yarar? | Onlinezeka
Genel Kültür

Balmumu nedir? Ne işe yarar?

Arıların doğal yollar ile ürettikleri balmumu nedir? Ne işe yarar? A vitamini ve antioksidanlar bakımından yüksek değerlere sahip olan bir üründür. Arı kolonileri tarafından üretilen ürün, aslında bu canlıları hayatta tutan döngünün önemli bir elemanıdır. Balmumu olmadan yaşamlarını sürdüremeyecek olan arılar, bal peteklerini balmumundan yaparlar. Bu peteklerin içinde de ürettikleri bal bulunur. Bal da yeni nesil arıların beslenmesi için gereklidir.

Balmumu Nedir?

Araştırmamıza “Balmumu nedir?” sorusunu yanıtlayarak başlamak istiyoruz. Balmumu arıların yaşamı için gereklidir. Arılar tüketimlerinden arta kalan balı, balmumundan yapılmış peteklerde muhafaza ederler. Altıgen şekilde inşa ettikleri petekler silindirik bir yapıya sahiptir. Bu petekler ilk olarak yan yana daha sonra da arka arkaya olacak şekilde arılar tarafından inşa edilir. Hem bal hem de toplanılan polenler bu petekler içerisinde saklanır. Bu petekler aynı zamanda yavru arıların büyüdüğü yerledir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Amasya'da ne kadar Suriyeli var?

Arı kovanında bir hiyerarşi ve görev dağılımı vardır. İşçi arılar polen toplamakla görevli olup, bal yapım işi ise yine kovanda görevli diğer arılara aittir. Balmumu üretimi, bal yapan arıların görevleri arasındadır. Arılar balmumunu bal ve nektar yiyerek üretirler. Yani balmumu, arıların vücutlarında oluşturdukları ve peteklere yerleştirdikleri bir üründür. Böylece balmumu nedir sorusunu da yanıtladığımızı düşünüyoruz.

Vücutlarında ürettikleri balmumunu küçük parçalara halinde vücutlarından çıkaran arılar bu parçaları çiğneyerek yumuşatırlar ve kolayca petekleri oluşturmak için şekil verilebilecek hale getirirler. Petekler bal ile doldurulduktan sonra yine arıların ürettikleri balmumundan elde edilmiş küçük kapakçılar ile bu peteklerin üzeri kapatılır. Aslında balmumu olarak bildiğimiz ürün bu kapakçıklar ve peteğin diğer bölümlerinden oluşmaktadır. Balı peteklerden çıkarabilmek için bu balmumu kapakçıklarının çıkarılması gerekmektedir.

Balmumu nedir? Ne işe yarar? 1 – balmumu ne ise yarar

Balmumu Ne İşe Yarar?

Balmumu nedir, sorusuna yanıt vermemizin ardından ne işe yaradığı konusunda da sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Küçük Ev Dekorasyon

Arıların nesillerinin devamı için kullanıldıkları balmumu, peteklerden alınıp ısıtma gibi işlemler ile baldan ayrıldıktan sonra bazlı ürünlerin yapımı için endüstriyel alanlara satılmaktadır. Ev ürünü olarak kullanılabilmesi için bu ürün daha fazla rafine edilir ve saf hale getirilir. Evlerimize dekoratif amaçlı veya gerektiğinde aydınlatma özelliğini kullanmak için aldığımız mumlar balmumu ne işe yarar? sorusu için verilebilecek en bilinir örnektir. Mum yapılışında balmumu kullanılmaktadır. Mum dışında çeşitli kozmetik kremler ve losyonlar da bu ürün bazlı olabilmektedir.

Sarı renkli balmumları parke cilalamada sıklıkla kullanılmaktadır. Bu renge sahip balmumları ayrıca heykel yapımında ve bazı boyaların yapımında da kullanılmaktadır. Farklı işlemler ile daha saf hale getirilen ve rengi beyaza yakın olan balmumu ise ilaç sanayisinde ve kozmetik sanayinde kullanılabilmektedir. Arıcılık sektöründe eski peteklerden alınan balmumları tekrar kullanılabilmektedir.

Balmumu içerdiği yüksek miktardaki A vitamini ve antioksidan özelliği ile doğal bir cilt bakım malzemesi olarak kullanılıyor. Evde yapılabilecek maske ve cilt bakım kremlerinin tariflerinde balmumu mutlaka kendisine yer buluyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tedavi, gözaltı ve tutukluluk süresi askerlikten sayılır mı?
Balmumu nedir? Ne işe yarar? 2 – balmumu nemlendirici

Balmumu ile Evde Cilt Nemlendiricisi Nasıl Yapılır?

Cilt nem dengesini korumaya yardımcı doğal bir ürün olan balmumu ile cilt nemlendiricisi yapılabilir. Bunun için gerekli olan malzemeler badem yağı, balmumu, su, E vitamini yağı ve lavanta yağıdır. 120 gr badem yağına benmari yöntemi ile eritilmiş 30 gr balmumu eklenir. Bu karışıma yaklaşık 60 gr su ilave edilir. 10 damla E vitamini ve lavanta yağı karışıma konularak iyice karıştırılır. Karışım tam olarak soğuduktan sonra küçük kaplara dökülerek balmumu ile yapılmış cilt nemlendiricisi hazırlanmış olur. Bu nemlendirici özellikle kuru ve yıpranmış ciltlerin sağlığına kavuşması için en etkili doğal nemlendiricidir.

Balmumu nedir, ne işe yarar başlıklı içeriğimizin ardından “Sosyal fobi nedir, belirtileri nelerdir?” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak