Ziraat

Limon çekirdeği çimlendirme

Bu yazımızda limon çekirdeğinin nasıl çimlendirileceğinden söz edeceğiz…

Öncelikle bir adet limonu, çekirdeklerine zarar vermeyecek şekilde keselim ve çekirdeklerini güzel bir şekilde ayıralım. Ardından bu çekirdekleri bir kağıt havlu yardımıyla iyi şekilde kurulayalım…

Kuruladığımız çekirdekleri kabuklarından özenle ayıralım. Kabuklarından ayırdığımız çekirdekleri ıslattığımız kağıt havlunun arasına koyalım. Kağıt havlu çekirdekleri tamamen kapatsın.

Limon çekirdeklerini kağıt havlunun arasına koyduktan sonra, naylon poşetin içine bu şekilde koyalım. Naylon poşetin ağzını sıkıca bağlayalım. Ardından yaklaşık 2 hafta kadar beklemeye geçelim. Yaklaşık 2 hafta sonra çekirdeklerin filizlenmiş olduğunu göreceksiniz.

Filizlenmiş limon çekirdeklerini, toprak dolu bir kaba; filizleri alta gelecek şekilde dikin. Güneş gören bir yerde tutun. Sulamayı ihmal etmeyin.

Bunu da Okuyabilirsin...  Türkiye'de ormanlardaki ağaç türleri

Çekirdekten yetişen limon ağacı için önemli bir noktaya değinmeden geçmemek gerek. Çekirdekten yetişen limon ağacı uzun süre sonra meyve verir. Bu süre 5-6 yılı bile bulabilir. Bu neden aşılama yapmanız tavsiye edilir.

İlginizi çekebilir: Kaç Çeşit Limon Var?

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak