The title of the page
Ziraat

Limon çekirdeği çimlendirme

Bu yazımızda limon çekirdeğinin nasıl çimlendirileceğinden söz edeceğiz…

Öncelikle bir adet limonu, çekirdeklerine zarar vermeyecek şekilde keselim ve çekirdeklerini güzel bir şekilde ayıralım. Ardından bu çekirdekleri bir kağıt havlu yardımıyla iyi şekilde kurulayalım…

Kuruladığımız çekirdekleri kabuklarından özenle ayıralım. Kabuklarından ayırdığımız çekirdekleri ıslattığımız kağıt havlunun arasına koyalım. Kağıt havlu çekirdekleri tamamen kapatsın.

Limon çekirdeklerini kağıt havlunun arasına koyduktan sonra, naylon poşetin içine bu şekilde koyalım. Naylon poşetin ağzını sıkıca bağlayalım. Ardından yaklaşık 2 hafta kadar beklemeye geçelim. Yaklaşık 2 hafta sonra çekirdeklerin filizlenmiş olduğunu göreceksiniz.

Filizlenmiş limon çekirdeklerini, toprak dolu bir kaba; filizleri alta gelecek şekilde dikin. Güneş gören bir yerde tutun. Sulamayı ihmal etmeyin.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Limon çekirdeği çimlendirme 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Limon çekirdeği çimlendirme 1 – google play indir e1608493225897

Çekirdekten yetişen limon ağacı için önemli bir noktaya değinmeden geçmemek gerek. Çekirdekten yetişen limon ağacı uzun süre sonra meyve verir. Bu süre 5-6 yılı bile bulabilir. Bu neden aşılama yapmanız tavsiye edilir.


Bunu da Okuyabilirsin...  Ananas Yetiştiriciliği, Bakımı ve Toprak Hazırlığı

İlginizi çekebilir: Kaç Çeşit Limon Var?

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu