Türkçe’deki kullanımı portföy’dür. Türkçede genellikle portföy ya da portfolyo olarak kullanılmaktadır. Portfolio sözlüğü genellikle sanat, finans ve kariyer dünyasında kullanılan bir terim olup, ürünlerin bir arada gösterilmesidir. İdeal bir portfolio, kişinin veya kurumun çalışmaları, deneyimleri, teslimatları ve başarılarını içerir bir nitelikte olmalıdır.

Finans dünyasında Portfolio (portföy)

Portföy sözcüğünün en yaygın kullanımı alanlarından biri, başta borsa olmak üzere finans sektörüdür. Kısaca yatırımcının aldığı hisse senedi veya hisse senetlerini ifade eder. Örnek: “Portföyümde bulunan A, B, C senetlerine D senedini de ekledim”. Yatırımcı kişi ya da kurum, aynı veya farklı özelliklerdeki birden fazla yatırım aracına (nakit, döviz, hisse senedi. altın, vadeli mevduat, tahvil ve hazine bonosu gibi mali mevduatlar) yatırım yaparak bir Portfolio (portföy) oluşturmuş olur. Portföy oluşturma ve yöneteme gibi eylemlerin belli teknikleri vardır. Gelişigüzel olarak oluşturulan yatırım araçları kar yerine zarara neden olabilir.

İlginizi Çekebilir.  23 Nisan'ın Önemi Kısaca

Kariyer portföyü ve CV’den farkı

Kariyer portföyü, ait olduğu kişinin yapmış olduğu projeler, deneyimlerden kısacası kişinin kariyerindeki çalışmalar ve işlerdir. Kariyer portföyü, bir kimsenin eğitim ve meslek hayatı ile ilgili önemli bilgi ve belgeleri düzenli ve sunuma hazır olarak bulundurması için oluşturulur. Portföy kişinin iş, daha yüksek mevki ve eğitim kurumlarına başvurularında kullanılır. Kariyer portföyü CV’den çok daha kapsamlıdır. Kişinin eğitiminin, çalışmalarının, yeteneklerinin, deneyimlerinin ve potansiyelinin kapsamlı bir özetidir. Günümüzde kariyer portföyleri gitgide yaygınlaşmakta, özellikle gelişmiş devletlerde öğrenciler liseden itibaren portföy oluşturma konusunda teşvik edilmektedirler.

Sanat ve edebiyat

Sanat ve edebiyatta portföy, bir sanatçı veya yazarın yöntem ve tarzını göstermek amacyla hazırlanmış bir eser koleksiyonudur. Bazen eserlerde düzenleme ve değişiklikler (edit) yapılması gerekli olabilir. Çünkü portföy sanatçı veya yazarın en başarılı eserlerini veya belirli bir alandaki derinliğini yansıtmak üzere hazırlanır. Bu nedenle Portfolio hazırlanırken tarımcılardan destek alınması en uygun olanıdır. Sanat portföyü, tıpkı sanatsal ürün gibi özgün ve yaratıcı çizgiler taşıyan bir tasarıma ve sunuma sahip olmalıdır.

İlginizi Çekebilir.  ?p=1

Ne tür ve hangi alan için hazırlanırsa hazırlansın başarılı bir portfolio oluşturmak için temel olan teknik özellikleri taşıması gerekir. Bunları genel hatlarıyla  kapak ve kapak yazısı, özgeçmiş, referanslar ve yapılan projeler ile çalışmalardır.


Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar