The title of the page
Sağlık

24 Mart Dünya’daki Koronavirüs Raporu

Koronavirüs için dünyadaki bugünün önemli gelişmeleri,

* toplam ölüm sayısı 16.335 dünya genelinde salgından hayatını kaybedenlerin sayısı bugün hem 15.000 hem de 16.000 sınırını geçti.

* çin’de ölü sayısı 9. çin’de salgından ölenlerin toplamı 3.270

* italya bugün 601 yeni ölümle bildirdi ve ülkede salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 6.000 sınırını geçerek 6.077’ye yükseldi.

* iran bugün 127 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1.812’ye yükseldi. bunlardan biri iran hükümeti’nin “yarı-resmi” haber ajansı fars’ın üst düzey editörü abdollah seyyed ahmadi zavieh.

* ispanya bugün 435 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 2.207’ye yükseldi. ülke ilk kez 400 ün üzerinde bir rakam bildirdi ve bununla birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 2.000 i aşmış oldu.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de 24 Mart Dünya'daki Koronavirüs Raporu 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de 24 Mart Dünya'daki Koronavirüs Raporu 1 – google play indir e1608493225897

* fransa 186 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 860’a yükseldi.

* amerika 98 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 512’ye yükseldi.


* ingiltere 54 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 335’e yükseldi.

* almanya 24 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 118’e yükseldi. güney kore 7 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 111’e yükseldi. isviçre 20 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 118’e yükseldi. hollanda 34 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 213’e yükseldi. belçika 13 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 88’e yükseldi.

avusturya 5 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 20’ye yükseldi. norveç 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 10’a yükseldi. portekiz 9 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 23’e yükseldi. isveç 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 25’e yükseldi. kanada 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 23’e yükseldi. brezilya 7 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 25’e yükseldi. malezya 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 14’e yükseldi. danimarka 11 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 24’e yükseldi. japonya 6 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 40’a yükseldi. ekvator 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 18’e yükseldi. yunanistan 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 17’ye yükseldi. endonezya 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 49’a yükseldi. hindistan 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 10’a yükseldi. filipinler 8 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 33’e yükseldi. mısır 9 yeni ölüm bildirdi ( bunlardan biri mısır tümgeneral shafie abdul halim ) ve ülkedeki sayı 19’e yükseldi. ırak 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 23’e yükseldi.

irlanda 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 6’ya yükseldi. pakistan 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 6’ya yükseldi. polonya 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 8’e yükseldi. şili 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 2’ye yükseldi. romanya 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 7’ye yükseldi. slovenya 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3’e yükseldi. panama 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3’e yükseldi. kolombiya 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3’e yükseldi. macaristan 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 7’ye yükseldi. kuzey makedonya 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 2’ye yükseldi. arnavutluk 2 yeni ölüm ( 43, 61 yaşında erkek hastalar) bildirdi ve ülkedeki sayı 4’e yükseldi. bangladeş 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3’e yükseldi. porto riko 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 2’ye yükseldi.

nijerya, montenegro, zimbabwe ve gambia ilk ölüm vakalarını bildirdiler.

* ülkemiz 7 yeni ölüm bildirdi ve ülkemizde salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 37’ye yükseldi.

bugün salgın nedeniyle 1.697 kişi hayatını kaybetti.

italya: 6.077
çin: 3.270
ispanya: 2.207
iran : 1.812
fransa : 860
amerika: 512
ingiltere: 335
hollanda: 213
almanya: 118
isviçre: 118
güney kore : 111
belçika: 88
endonezya: 49
japonya : 42
türkiye: 37
filipinler : 33
isveç: 25
brezilya : 25
danimarka: 24
portekiz: 23
kanada: 23
ırak: 23
avusturya: 21
san marino: 20
mısır: 19
ekvador: 18
cezayir: 17
yunanistan: 17
malezya: 14
norveç: 10
hindistan: 10
lüksemburg: 8
polonya: 8
avusturalya: 7
romanya: 7
macaristan: 7
irlanda: 6
pakistan: 6
peru: 5
hong kong : 4
lübnan: 4
arjantin: 4
burkina faso: 4
fas: 4
arnavutluk: 4
bulgaristan: 3
ukrayna: 3
kazakistan: 3
dominik cumhuriyeti: 3
tunus: 3
slovenya: 3
panama: 3
kolombiya: 3
bangladeş: 3
polonya: 2
tayvan : 2
kosta rika: 2
singapur: 2
meksika: 2
bahreyn: 2
sırbistan: 2
mauritius : 2
şili: 2
kuzey makedonya: 2
porto riko: 2
tayland: 1
azerbaycan: 1
guyana: 1
sudan: 1
cayman adaları: 1
guatemala: 1
martinik: 1
moldova: 1
rusya: 1
hırvatistan: 1
curaçao: 1
gabon: 1
israil: 1
finlandiya: 1
izlanda: 1
bosna hersek:1
paraguay : 1
gana: 1
andorra: 1
afganistan: 1
guam: 1
çekya: 1
nijerya: 1
montenegro: 1
zimbabwe: 1
gambia: 1
diamond princess : 8

* sağlık bakanı fahrettin koca, ” sağlık personellerimizin içinde pozitif vakalar var. bütün türkiye’ye yayıldığını söyleyebilirim. herkes kendi olağanüstü halini ilan etsin. devletin etmesi gerekmiyor.” dedi.

* ülkemizde 293 yeni vaka bildirildi ve ülkemizdeki vaka sayısı 1.529’a yükseldi.

* kapalıçarşı, coronavirus önlemleri kapsamında geçici olarak kapatıldı.

* galatasaray teknik direktörü fatih terim, “bugün yapılan test sonuçlarına göre coronavirüs sonucum pozitif çıkmıştır. hastanede emin ellerdeyim. merak etmeyin. en kısa zamanda haberleşmek üzere.” diye duyurdu. galatasaray’da hasan şaş, ümit davala ve 1 galatasaraylı futbolcuda da coronavirüs tespit edildi.

* rusya’nın türkiye büyükelçisi yerkhov “türkiye’de kalan tüm rus vatandaşları, rusya’ya geri dönmek için mevcut tüm fırsatları hemen kullanmalılar.” açıklamasında bulundu.

* abd başkanı donald trump, salgınının en yoğun görüldüğü new york, washington ve california eyaletlerinde toplumsal olay ve doğal afet durumlarında yarı zamanlı görev yapan ulusal muhafızları aktivite ettiklerini duyurdu. amerika’da araç trafiğinin azalmasının hava kirliliğine pozitif etkileri atmosferdeki co2 oranı yıllardır ilk defa bu kadar hızlı düşüş gösteriyor.

* almanya başbakanı angela merkel’in, coronavirüs test sonucu negatif çıktı. almanya bakanlar kurulu, salgınının bireyler ve şirketler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar euroluk bir yardım paketini onayladı. almanya tedavi için italya’daki vatandaşlarını tahliye etme kararı aldı. alman devlet televizyonunun hazırladığı “her taşıyıcı 3 kişiye virüsü bulaştırabilir” temalı video

* ingiltere başbakanı boris johnson’un coronavirüsü nedeniyle hastalanması durumunda görevi dışişleri bakanı dominic raab’ın devralacağı bildirildi. ingiltere dışişleri bürosu, yurt dışındaki tüm ingiliz yolculardan derhal geri dönmelerini istedi. ingiliz hükumeti, müslüman ve yahudilerin tepkilerinin ardından salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin cesetlerini yakma planından vazgeçti.

* madrid’de biz buz pateni pisti, morga dönüştürüldü.

* who genel direktörü tedros adhanom ghebreyesus ” 10 gün içinde 70 milyon dolardan fazla bağış toplandı. yapılan tüm bağışlara teşekkür ederiz. ” açıklamasında bulundu. who ayrıca ülkedeki vatandaşlarını ” yanlış umutlara ” sevk etmemeleri konusunda uyardı. etkinliği konusunda anlaşmaya varılmadan önce çeşitli ilaçların hastalara verilmesini kınadı.

* enfekte olan olimpiyat şampiyonu yüzücü cameron van der burg, coronavirüsü bugüne kadar başına gelen en kötü şey olarak tanımladı. ” bugün 14 gündür covid-19 ile mücadele ediyorum. şimdiye kadar yaşadığım en kötü şey, güçlü akciğerleri olan sağlıklı bir birey olmama, sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamama ve gençliğime (en azından risk grubunda değil) rağmen yürüme gibi herhangi bir fiziksel aktivite beni saatlerce bitkin bırakıyor.” diye açıklamada bulundu.

* hindistan’da olağanüstü hal ilan edildi. ayrıca tüm iç hat uçuşlarını durdurma kararı aldı.

* azerbaycan, 65 yaş üstü vatandaşlarının sokağa çıkmasını yasakladı.

* güney afrika’da olağanüstü hal ilan edildi. güney afrika cumhuriyeti, ulusal karantinaya giriyor.

* ispanya futbol federasyonu ve la liga yönetimi tüm futbol maçlarının süresiz askıya alınması konusunda anlaştı.

* uefa, şampiyonlar ligi ve avrupa ligi final karşılaşmalarını süresiz erteledi.

* yunanistan, salgın nedeniyle türkiye ile kara, hava ve deniz sınırlarını kapatma kararı aldı.

* kanada olimpiyat komitesi, salgın nedeniyle 2020 tokyo olimpiyat oyunlarına, sporcu göndermeyeceğini duyurdu. avustralya olimpiyat komitesi, sporculara 2021 yazı için hazırlanmalarını ve bu yaz tokyo olimpiyatları’na gitmeyeceklerini bildirdi.
olimpiyat komitesi üyesi dick pound “olimpiyatlar ertelendi diyebiliriz. sürecin içindeki değişiklikler henüz ele alınmadı ama oyunlar 24 temmuz’da başlamayacak, bunu biliyoruz.” açıklamasında bulundu. olimpiyat komitesi 4 hafta içerisinde olimpiyatların ertelenmesine yönelik kesin kararını verecek. japonya başkakanı abe, olimpiyatlar için şimdiye dek hep kesin olarak yapılacak derken bu hafta çark ederek ertelenebileceğini söylemeye başlamıştı.

* suudi arabistan kralı selman, 21 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etti. bu akşam yürürlüğe girecek olan kısmi sokağa çıkma yasağına uymayanların çeşitli para ve hapis cezalarına çarptırılacağını açıkladı.

* petrol şirketi shell, 2.5 milyon litre izopropil alkolü dezenfektan yapımı için bağışladı.

* hollanda 1 haziran’a kadar halka açık her türlü gösteri yürüyüşü ve toplantıyı yasaklandı.

* avustralya’da güney avustralya eyaleti senatörü rex patrick’in, testinin pozitif çıktığı belirtildi.

* pakistan milli eğitim bakanı saeed ghani’nin coronavirus test sonucu pozitif.

* iran alışveriş merkezini geçici hastaneye çeviriyor.

* lübnan, eurobond döviz ödemelerininin tamamını durduracağını duyurdu.

* birleşik arap emirlikleri sivil havacılık kurumu, tüm uçak seferlerinin 2 hafta süreyle durdurulacağını duyurdu.

* hong kong denizaşırı ülkelerden veya bölgelerden gelen hong kong sakinlerinin 25 mart’tan itibaren 14 gün boyunca ülkeye girmesini yasaklayacağını açıkladı.

* çin, endonezya’ya 12 tonluk tıbbi malzeme yardımında bulundu.

* formula 1’de azerbaycan grand prix’si ertelendi.

* ispanya’nın özel birliklerinin görüntüleri viral oldu.

* supernatural dizisinin yıldızı jensen ackles, karantina günlerinde çocuklarıyla beraber türk oyun havası erkilet güzeli eşliğinde dans ettiği bir video gönderdi.

* italya’da 4.789 yeni vaka. böylelikle ülkedeki sava sayısı 60.000 sınırını aştı

* amerika’da 8.023 yeni vaka. böylelikle ülkedeki vaka sayısı 40.000 sınırını aştı.

* ispanya’da 4.321 yeni vaka. böylelikle ülkedeki vaka sayısı 30.000 sınırını aştı.

* almanya’da 4.183 yeni vaka.

* iran’da 1.411 yeni vaka.

* fransa’da 3.838 yeni vaka.

* güney kore’de 64 yeni vaka.

* isviçre’de 1.073 yeni vaka.

* ingiltere’de 967 yeni vaka.

* hollanda’da 545 yeni vaka.

* avusturya’da 886 yeni vaka.

* belçika’da 342 yeni vaka.

* norveç’te 162 yeni vaka.

* portekiz’de 460 yeni vaka.

* isveç’te 112 yeni vaka.

* kanada’da 565 yeni vaka.

* avustralya’da 108 yeni vaka.

* brezilya’da 83 yeni vaka.

* malezya’da 212 yeni vaka.

* israil’de 371 yeni vaka.

* çekya’da 116 yeni vaka.

* irlanda’da 219 yeni vaka. böylelikle ülkedeki vaka sayısı 1.000 i aştı.

* ekvator’da 192 yeni vaka.

* lüksemburg’da 77 yeni vaka.

* pakistan’da 97 yeni vaka.

* polonya’da 115 yeni vaka.

* şili’de 114 yeni vaka.

* tayland’da 122 yeni vaka.

* finlandiya’da 74 yeni vaka.

* yunanistan ve rusya’da 71 yeni vaka.

* endonezya ve meksika’da 65 yeni vaka.

* romanya’da 143 yeni vaka.

* hindistan’da 103 yeni vaka.

* filipinler’de 82 yeni vaka.

* güney afrika’da 128 yeni vaka.

* hırvatistan’da 61 yeni vaka.

* singapur’da 54 yeni vaka.

* danimarka’da 56 yeni vaka.

* suudi arabistan’da 51 yeni vaka.

dünya genelinde görülen vaka sayıları,

çin: 81.093
italya: 63.927
amerika: 41.569
ispanya : 33.089
almanya : 29.056
iran: 23.049
fransa: 19.856
güney kore : 8.961
isviçre: 8.547
ingiltere: 6.650
hollanda: 4.749
avusturya : 4.468
belçika: 3.743
norveç : 2.547
portekiz: 2060
isveç: 2.046
kanada: 2.035
avustralya: 1.717
brezilya: 1.629
türkiye: 1.529
malezya: 1.518
danimarka: 1.450
israil : 1.442
çekya: 1.236
japonya : 1.128
irlanda: 1.125
ekvator: 981
lüksemburg: 875
pakistan: 873
polonya: 749
şili: 746
tayland: 721
finlandiya: 700
yunanistan: 695
izlanda: 588
endonezya: 579
romanya: 576
suudi arabistan: 562
singapur: 509
katar: 501
hindistan : 499
filipinler: 462
slovenya: 442
rusya: 438
güney afrika: 402
peru: 395
bahreyn: 377
hong kong: 356
estonya: 352
mısır: 327
meksika: 316
hırvatistan: 315
panama: 313
kolombiya: 277
lübnan: 267
ırak : 266
arjantin: 266
sırbistan: 249
dominik cumhuriyeti: 245
cezayir: 230
bulgaristan: 201
birleşik arap emirlikleri: 198
tayvan: 195
ermenistan: 194
kuveyt : 189
san marino: 187
slovakya: 186
letonya: 180
macaristan: 167
litvanya: 160
kosta rika: 158
uruguay: 158
fas: 143
kuzey makedonya: 136
andorra: 133
bosna hersek: 131
ürdün: 127
vietnam: 123
faeroe adaları: 118
güney ve kuzey kıbrıs: 116
moldova: 109
malta: 107
arnavutluk: 104
yeni zelanda: 102

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu