The title of the page
Kimdir?

Hasan Tahsin Kimdir? Kısaca Hayatı

Hasan Tahsin  (1888, Selanik – 15 Mayıs 1919, İzmir)

Gerçek adı Osman Nevres’tir. Hasan Tahsin 1888 yılında Selanik’te doğmuştur. lköğretimine  Mustafa Kemal Atatürk’ün de eğitim aldığı, Şemsi Efendi Okulu’nda başlamıştır. Ancak daha sonra Selanik Feyziye Mektebi’ne geçmiş ve buradan mezun olmuştur. Bu okuldan sonra İttihat ve Terakki  bursuyla Paris Sorbonne Üniversitesi’nde siyasal bilimler öğrenimi görmüştür. Üniversite sıralarındayken Trablusgarp’ı işgal eden İtalya’yı protesto etmek için, Mısırlı öğrenci lideri Şeyh Dayef ile birlikte mitingler düzenlemiştir.

Hasan Tahsin Kimdir? Kısaca Hayatı

Hasan Tahsin, Paris’te İttihat ve Terakki Fırkası’nda ve Teşkilat-ı Mahsusa’da görev aldı.. İstanbul’a döndüğünde Osmanlı Devleti aleyhine Balkanları karıştıran İngiliz istihbarat teşkilatı adına çalışan Buxton kardeşlerin bu faaliyetlerini önlemekle görevlendirilmiştir. Hasan Tahsin, Bükreş’te bir tünelde Buxton kardeşlere suikast düzenlemiş ve bu olaydan dolayı 10 yıla mahkûm edilmiştir. 1916 yılında Almanya’nın Balkanlara girmesi nedeniyle Romanya’dan salıverilmiş ve İstanbul’a dönmüştür.

Bunu da Okuyabilirsin...  Anıl Çelik kimdir?

Hasan Tahsin ve İlk Kurşun

İzmir’i Yunanlara teslim etmek istemeyenler tarafından “Redd-i İlhak Heyeti Milliyesi” isimli bir dernek kurulmuştu. 14 Mayıs’ı 15 Mayıs’a bağlayan gece binlerce İzmir’li eski musevi mezarlığında toplanmıştı. Bu sırada Fransız, İngiliz,  Amerikalı, İtalyan ve Yunan zırhlıları İzmir Körfezi’nde bulunuyordu. Kalabalığa hitap eden Hukuk-u Beşer gazetesinin başyazarı olan Hasan Tahsin’di. Halkı direnmeye çağırıyorlardı.

Hasan Tahsin, 15 Mayıs 1919 sabahı saat yedi buçuk sıralarında Konak Meydanı Kordonboyu’nda koyu renkli takım elbisesi ile bekliyordu. Önce Yunan gemilerinden Patris ve Atronitos isimli gemiler Pasaport’a yanaştı ve bir grup Yunan Efzon Alayı saat 08:55 sıralarında askeri gemiden inerek karaya çıktı. Temiastokles gemisi ise 5. Piyade Alayı’nı Punta iskelesine çıkardı. Bunlar Punta’dan ilerleyerek Kadifekale’yi işgal edeceklerdi. Bu esnada onbinlerce yerli Rum ellerindeki Yunan bayrakları ve çiçekler ile Kordonboyu’nu kaplamışlardı. İzmir’li Rumlar işgal haberini 13 Mayıs Salı günü öğleden sonra Aya Fotini Kilisesi’nde Yunan albay Mavrudis tarafından okunan Venizelos’un beyannamesiyle öğrenmişlerdi. Kalabalık inen Yunan askerlerine alkış tutuyordu. Gelen askeri tabur, İzmir metropoliti Hrisostomos tarafından takdis edildi. Metropolit Yunan bayrağını öptü ve bu esnada ağladığı görülüyordu. İlk Yunan taburu daha sonra buradan yaya olarak Hükumet konağı, kışla, kokaryalı yönünden Karantina’ya doğru yürüyüşe geçti.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ufuk Özkan Kimdir?

Yürüyüş kolunun baş tarafı kışla hizasını geçip yola saptıktan sonra, Hasan Tahsin kalabalığın arasından sıyrılarak öne geçti. Tahsin’in sesli bir şekilde “Olamaz, olamaz, böyle ellerini sallaya sallaya giremezler” diye söylendiği duyulmuştur. Tahsin daha sonra yanında bulunan revolver ile düşmana ilk ateşi açtı. Tahsin ilk anda isimleri Basile Delaris ve Jorj Papakostos olan iki Efzon askerini öldürmüştü.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Hasan Tahsin Kimdir? Kısaca Hayatı 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Hasan Tahsin Kimdir? Kısaca Hayatı 1 – google play indir e1608493225897

Tahsin tabancasındaki tüm fişekleri düşman askerine karşı ateşlemişti. Böyle bir direniş beklemeyen Yunan Alayı şaşırmıştı. Daha sonra ise yanında fazla yandaşı olmayan Tahsin, Yunan Alayı tarafından açılan ateş ve ardından süngüleme sonucunda, Kordonboyu’nda kalabalığın önünde henüz 31 yaşında yaşama veda etti. Hasan Tahsin’in naaşı ise İzmir Saat Kulesi’nin altında bulunmuştur.


Bunu da Okuyabilirsin...  Engin Akyürek Kimdir?
İlgili Makaleler

Hasan Tahsin’in sıktığı ilk kurşun, Türk Kurtuluş mücadelesinde örnek oldu.  Aydın ve Balıkesir’de işgale karşı direnişler başladı. Çerkez Ethem Yunan işgaline karşı efeleri toparladığı gün Demirci Mehmet Efe ayağa kalkarak; “Bir genç düşmana ilk kurşunu sıkmış, bundan sonrası bize düşer!” demiştir.

Kaynak: bilgitor.com/hasan-tahsin-kimdir-kisaca-hayati/

Yorumlar

YorumlarBir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu