Genel Kültür

Telefon Nasıl İcat Edildi?

Cep telefonlar hayatın bir parçası. İletişim, haberleşme başta olmak üzere yaşamsal bir öneme sahip. Yeryüzünde bu küçük, becerikli cihazı taşımayan insan sayısı çok azdır. Peki hiç düşündünüz mü, Telefon nasıl ve kim tarafından bulundu, telefon nasıl icat edildi?

Şimdilerde telefon denilince akla gelen sadece cep telefonu. Ancak halen kullanılan sabit telefonları olmasaydı cep telefonları da bu gün kullanılıyor olmayacaktı. Boston Üniversitesi profesörlerinden Alexsander Graham Bell, 1876 yılında telefonu icat etti. Bu buluş, iletişim alanında insanlık için çığır açan gelişmeleri de beraberinde getirdi. Bir çok teknolojik gelişmenin tetikleyicisi oldu. Telefonun bulunması sadece teknolojide değil, başta fen bilimlerinde olmak üzere  bilimde, kültürde, sanatta, siyasette etkili oldu. İletişimin daha hızlı ve kolay olması ile birlikte haber akışının da hızlanmasıyla birlikte bireyler arası ilişkilerden daha önemlisi milletler arası iletişim ve haberleşmede nitelik olmuştur. İlk telefonun bulunamsı bu nedenlerle çok önemlidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Yerel Seçime Girecek Partiler

Telefon Nasıl İcat Edildi? Telefonun İcadı Kısaca

Graham Bell, telefonu bulmadan önce en hızlı mesajlaşma yolu Mors alfabesiyle telgraf hatlarından ulaştırmaktı. Telgrafın dezavantajı ise insan sesinin iletimi şeklinde olmayışıydı. İnsanlığın ilk haberleşme araçlarına göre önemli olan telgraf yerine yeni arayışlar ortaya çıkmalıydı.
ilk manuel telefonlar


İnsanlar telgraftan önce, acil mesajlar için atlı ulaklar, duman işaretleri, güvercinler ve gemiler kullanmaktaydı. Bu durum Alexsander Graham Bell’in telgrafı bulmasıyla birlikte değişti.  Tüm hayatını sağırların eğitimine adayan Bell, telgrafı geliştirmeye  çalışıyordu.

Bell sürekli deneyler yapıyordu. Bu çalışmalar sırasında, bir odadan diğerine gerdiği telin yansıttığı ses titreşimlerini duydu. Bu zayıf sesi, diğer mucitler de duymuş olsalar bile, büyük farklılığı kavrayamadıkları hemen hemen kesindi. Bell, insan kulağının titreşimleri güçlendirmesi konusundaki derin bilgilerinin yardımı ve tel aracılığıyla insan sesinin aktarılmasının mümkün olduğunu kavradı. Böylece, telefon doğdu. On yıl içerisinde, önce Amerika’ya daha sonra da tüm dünyaya yayıldı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Hangi ülkeler Barış Pınarı Harekatı'na destek verdi? Kimler karşı çıktı?

telefonun mucidi-Alexander_Graham_Bell

Kaynak:
Telefonun İcadı ve Gelişimi

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


4 Yorum

Yorum Bırak