The title of the page
Sağlık

Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tansiyonu yani Glokom, göz içi basıncının yükselmesi ile oluşan, tedavi edilemediğinde körlüğe neden olan bir göz hastalığıdır. Halk arasında Karasu hastalığı olarak da bilinir.

Gözün içinde ön tarafta, göz içinde üretilen ve dokuları beslemek için dolaşan bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvı, normal şartlarda başka bir grup kanaldan gözün dışına atılmaktadır. Şayet gözlerdeki bu sıvı kanallardaki tıkanıklıktan dolayı dışarı atılamaz ise göz içi basıncı yükselir.
Glokom Nedir? Nasıl Oluşur?

Göz Tansiyonu (Glokom) Ne Gibi Belirtiler  Gösterir?

Her on kişide bir görülme sıklığı olan Göz Tansiyonu (Glokom), ilk dönemlerinde herhangi bir belirti vermez. Hastalık yavaş ilerlediğinden ve çevreden merkeze doğru bir kayıp olduğundan belirli bir görme alanındaki kayıp fark edilmez. Erken tanı konulması halinde glokomun ilerlemesi durdurulabilir. Fakat bunun için iyi bir göz muayenesi şarttır.Uzmanlara göre 40 yaşından itibaren herkesin göz muayenesi olması, Glokomun erken teşhisi şansı demektir.
Göz tansiyonunun nadir görülen türünde bulantı, kusma, ağrı, görme bulanıklığı olabilir. Açı kapanması göz tansiyonu dediğimiz bu türü hastaların az bir kısmını oluşturduğu için, diğer göz tansiyonu hastalarında bu tür belirtiler ortaya çıkmayabilir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Hindistan Cevizi Yağı

Kronik açık açılı glokom adı verilen en sık görülen glokom çeşidinde genellikle belirgin bir belirti yoktur. Yakınlarında glokomlu bir hasta olan kişiler, gözlerinde yorgunluğa bağlı hafif bir ağrı, kanlanma gibi şikayetleri olduğunda hemen bunun glokom (=göz tansiyonu) belirtisi olabileceğini düşünürler. Bu kişilerin şüpheden kurtulmaları için göz muayenesi olup göz tansiyonlarının ölçülmesi doğru olacaktır. Glokomda, bazen gözde hafif ağrılar, günün bazı saatlerinde bulanık görmeler gibi belirtiler görülebilir. Fakat çoğunlukla hiçbir belirti vermez.

En sık rastlanan açık açılı glokom en az belirti veren glokom türüdür. Görmede belirgin azalma ve ağrı hissedilmediğinden bu glokom çok geç fark edilir.

Sabahları belirginleşen baş ağrısı ; geceleri ışık etrafında ışıklı halkalar görme kapalı açılı glokom tipinin belirtileridir. Bu nedenle, hastalığın erken teşhis edilmesi ancak 45 yaşın üstünde olan kişilerin bir göz uzmanı tarafından yapılan rutin göz muayenesi taraması ile mümkündür.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tırnak Batması Nedir? Bulgular, Nedenleri ve Tedavisi

Göz tansiyonu ani olarak yükseldiğinde oldukça çarpıcı belirtilerle karşımıza çıkar. Gözde ve göz arkasına yayılan şiddetli, delici tarzda bir ağrı, bunun yanında görme bulanıklığı, cisimlerin etrafında renkli haleler görme, bulantı ve kusma en belirgin şikâyetlerdir.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi 1 – google play indir e1608493225897

Genellikle ani göz tansiyonu yükselmesi ile karşılaşılan hasta sayısı azınlıktadır. Asıl büyük grupta göz tansiyonu yavaş yavaş artar ve göz, bu artışa uyum sağlar, yani ağrı duyulmaz.


Hastalık herhangi bir belirti vermeksizin yıllar boyu ilerlemeye devam eder. Belirtiler başladığında ise çoğu kez geç kalınmış olur.

Kaynak: Glokom Nedir Neden Olur?

Bilgitor

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu