Türkiye’de tatil denilince akla öncelikle deniz gelir. Deniz denilince kumsal, sahil, güneş ve tabi ki değişik ülkelerden gelen canlı, neşeli turistler… Peki tatil beldesi denilince Türkiye’de akla ilk gelen yerler? Antalya, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Çeşme… Bu beşli tatil cennetini takip eden onlarca belde daha var tabi. Datça gibi… Marmaris’i gezmek için tek neden güneş, deniz ve kumsallarıyla iç açan güzellikleriyle denizin mavisi ve ormanların yeşili mi? Bu yazımızda Marmaris’te gezilecek yerler ve özet mir Marmaris rehberi bulacaksınız.

Marmaris’e Niçin Gitmeli?

Önce Marmaris’i kısaca tanıyalım. Güney tarafını Akdeniz çevreler. Batıda Datça Yarımadası ve Kerme Körfezi var. Kuzeyde Ula, doğuda Balan dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri kucaklamış gibi duruyor. Körfezin önünde Adaköy, Sedir Adası, Keçi Adası ve Güvercin Adası var.

Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi

Marmaris’in en eski mahallesi denize doğru uzanan tepe üzerindeki Kale Mahallesidir. Marmaris Kalesi ve kale içindeki Müze mutlaka görülmelidir. Kent, Rodos’a 45 dakika uzaklıktadır. Marmaris’e gitmek için tek başına denizi ve koyları bile yeterlidir. Ancak antik kentleri de unutmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir.  Ankara'da Gezilecek Yerler, Müzeler ve Tarihi Binalar

Marmaris’e Ulaşım

Marmaris, ulaşım yönünden oldukça avantajlıdır. Keza Dalaman Havaalanı sadece 1 saat uzaklıktadır. Uçakla ulaşımın en kolay olduğu kente Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere bir çok merkezden otobüs seferleri düzenleniyor. Karayolu tercihi yapacaklar için; Ankara – Marmaris arası 650 km, İstanbul – Marmaris arası yaklaşık 750 km ve İzmir’den Marmaris’e uzaklık da 264 km.dir. Marina ve yat limanı bulunan Marmaris’e deniz yoluyla ulaşım da düşünülebilir. Özel yat dışında Bodrum ve Datça’dan arabalı feribot seferleri yapılmaktadır.


Marmaris Gezisi İçin En Uygun Zaman

Özellikle deniz tatili için Marmaris’e gidecekler için en uygun aylar Ağustos ve Eylül aylarıdır. Nem sorunu önemli değilse tabi ki Temmuz ayı yazın şanındandır. Marmaris gezinizin amacı Marmaris’te antik kentler ise Eylül ayı idealdir.

İlginizi Çekebilir.  Roma Hakkında Kısa Bir Yazı

Marmaris’te bir çok antik kent bulunmaktadır: Physkos (Beldibi, Asartepe), Amos (Hisarönü, Turunç), Bybassos (Hisarönü), Kastabos (Hisarönü), Syrna (Bayırköy), Larymna (Bozburun), Thyssanos (Söğütköy), Phoenix (Taşlıca), Loryma (Bozukkale) Kasara (Serçe Limanı), Kedrai (Sedir Adası), Euthena ve Amnistos(Karacasöğüt).

Marmaris’te Gezilecek Yerler ve Konaklama

Marmaris’te her keseye uygun ve zengin konaklama seçenekleri mevcuttur.
İngiliz turistlerin tercihi merkezdir. Kentte apart oteller yaygındır. İçmeler tarafı sırtını dağlara dayamış, önünü denize çevirmiş bir ağa gibi lükse sahiptir. Buradaki oteller de sakinliğin yanında büyük ve lüks otellerdir. Yatçılar Turunç, Bozburun, Selimiye gibi koyları tercih etmektedir. Tatili Marmaris ve Datça olarak ikiye ayırarak yapmak mümkündür. Keza Datça oldukça yakındır.

Turunç Resimleri
Marmaris’te Gece Hayatı hareketlidir. Marmaris’te eğlencenin merkezi ünlü Barlar Sokağı’dır. Bir çok diskotek ve bar bulunan sokakta eğlence sabahlara kadar sürmektedir.

Romantik tatilciler için manzara keyfi marinada yaşanır. Marmaris merkezinde bulunan marina özellikle gece manzarası ile büyük beğeni toplamaktadır.

İlginizi Çekebilir.  Berlin ve Çevresinde Gezilebilecek En Popüler Yerler

Marmaris’e gidip de denizin me yeşilin mükemmel uyumuyla Turunç görülmeden olmaz. Gezilmesi mutlak şart olan yerler arasında mükemmel sahili ve ünlü otelleriyle İçmeler, balıkçı lokantalarıyla ünlü antik kent Physkos, Cennet Adası, dev bir akvaryumu andıran suyu ile Fosforlu Mağara, Kumlubük ve Selimiye Koyu’nu da unutmamak gereklidir.

Marmaris’in Neyi Meşhurdur?

Marmaris Kalesi, kale içindeki müze, Turunç, İçmeler, koylar, antik kentler ve tekne turlarından bahsettik. Bir de Marmaris’in çam balı meşhurdur.

Bilgitor Seyahat

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar