Tarih

Aristo’ya göre devlet teşkilatını oluşturan üç unsur

Aristo’ya göre devlet teşkilatını oluşturan üç unsur vardır. Bunlar; karar verici unsur, memurlar ve yargı kuvvetidir. Detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Aristo’ya göre devlet teşkilatını oluşturan birinci unsur, karar verici unsurdur. Karar verici unsur, kamu işleri konusunda karar veren unsuru ifade eder. Karar verici unsur; barış ya da savaş ilan etme, idam, sürgün gibi ceza verme, memurları seçme ve denetleme gibi konularda yetki sahibidir. Bu yetkiler yasamaya karşılık gelir.

Aristo’ya göre devlet teşkilatını oluşturan ikinci unsur, memurlardır. Aristo’ya göre memurların seçimi ve memurların yetkileri, hükümet şekline göre değişebilir. Aristo’nun memurlar dediği unsur, bugünün yürütmesine karşılık gelir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tbmm ile Beraber Düzenli Orduya Geçiş

Aristo’ya göre devlet teşkilatını oluşturan üçüncü unsur, yargı kuvvetidir. Aristo, mahkemelerin incelenmesini şu üç soruyla yapar. 1- Hakimler herkes arasından mı yoksa belirli kişiler arasından mı atanacak? 2- Kaç çeşit mahkeme olacak? 3- Hakimler seçimle yoksa kurultay ile mi belirlenecek?

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak