İyi bir tatil herkesin hakkıdır. Tatilin en iyi şekilde planlanması için bize bağlı olan ve olmayan faktörler vardır. En iyi tatili yapmak herkesin düşüncesidir. Ekonomik, toplumsal ve kişisel özelliklere göre en iyi tatili gerçekleştirmek doğru bir yaklaşım olmalıdır. Bunun özeti, insanların kendi ekonomik durumlarına en uygun tatili yapma arzusu olmalıdır.

İnsanların tatil tercihi zamana, yere ve bütçeye göre değişmektedir. Türkiye’de tatil programının zamanını belirleyen en önemli şey ders yılı tatili, dönem tatili,  bayram tatili ve çalışanlar için yıllık izinlerdir. Tatil zamanı konusunda bir diğer önemli etmen ise mevsimlerdir. Ülkemizde bu dönem büyük oranda yaz ayları olarak belirlenmektedir.  Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları sıcaklık nedeniyle tatil zamanı olarak belirlenmektedir.  Yaz aylarından sonra en çok tercih edilen zaman dilimi ülkemizde Ocak ve Şubat ayları olmaktadır. Yarı yıl tatili olması yanında kar yağışı ve soğuk bu tercihin çok olmasını belirleyen durum olmakta.

İlginizi Çekebilir.  Türkiye’de Turizm ve Turizm Çeşitleri

Antalya'da Tatil Seçimi

Antalya’da Tatil Çok Popüler

Tatil tercihinde deniz, sahil, güneş üçlüsünün belirleyici olduğu kıyı bölgeleri ilk akla gelendir. Özellikle yaz tatili denilince ilk akla gelen bu tarz bir tatildir. Antalya, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kuşadası, Didim, Datça ve Ayvalık ilk akla gelen tatil beldelerdir. Akdeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi ülkemizdeki popüler tatil merkezlerinin kıyılarına ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin kıyıları zaten tüm dünyada bilinmekte, yoğun iç ve dış turist akımına uğramaktadır.

Kış turizmi denilince akla gelen ise özellikle Ocak- Şubat ve Mart aylarında yoğunlaşan kayak turizmi gelmekte. Ülkemizin bu tarz bir tatil için ilk akla gelen merkezleri Uludağ,  Abant, Erciyes, Palandöken ve Sarıkamış gelmektedir. Bu bölgeler kısa zamanlı tatillere uygundur.

İlginizi Çekebilir.  Tatilde Yat, Bot, Tekne Kiralama

İyi bir tatil için ilk önce kişisel özelliklere uygun zamanın belirlenmesidir. Yaz tatili mi, kış tatili mi, uzun süreli tatil mi yoksa bir haftalık tatil mi önce buna karar verilmelidir. Esasen yorucu bir iş hayatının yorgunluğunu atmak için dolu dolu geçen, dinlendirici özellikteki 10-15 günlük tatil yeterlidir. Bu sürede bol bol dinlenme, sakinleşme ve sorunlardan, iş stresinden uzak durmayı başarmak gereklidir.


İyi bir tatil için kişinin bütçesi de önemlidir. Tatile bir bütçe ayrılması ve bu bütçenin atışılmaması önemlidir. Bu nedenle bütçeye en uygun tatil tercihinin önceden planlanmış olması iyi olacaktır. Örneğin İstanbul’da oturan  3 kişilik bir aile, Marmaris İçmeler’de  4 yıldızlı bir otelde 15-30 Temmuz 2019 tarihlerinde konaklayacaktır.  Bunun için İçmeler’de en ideal 4 yıldızlı otel bulunur. Otelde yeme içme için harcama yaklaşık olarak belirlenir. Ulaşım için özel otomobil mi Uçak mı, otobüs mü avantajlı karar verilir. Yakın bölgelerde geziler için günlük bütçeler ayarlanır. Eğlence için ayrılacak bütçeler belirlenir. Bu ve benzeri harcama kalemlerinde yüzde onluk bir artış düşünülür ve bu planlamaya uyulur.

İlginizi Çekebilir.  Paris'te Gezilecek En Ünlü 10 Turistik Yer

İyi tatiller.

 

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar