Genel Kültür

Koleksiyon Nedir? Koleksiyoner Kime Denir?

Antika Nedir? Neler Antika Özelliği Taşır?

Antika için kullanılan en genel ve kısa tanıım, antikanın az bulunan değerli eşya olmasıdır. Bu az bulunma özelliği antikaya maddi değer kazandırmaktadır. Antika kapsamına girmeyen eşya yoktur. Bir eşyanın antika olması için tek kriter eski zaman değildir. Esasında antika, aynı zamanda koleksiyon niteliği olan eşyadır. Antika özelliği taşıyan ürünler, artık üretilmiyor olan, üstün bir takım özelliklere sahip, benzersiz, üreticisinin veya dönemin özel yanlarını taşıyan eşyalardır. Sanıldığı gibi sadece eski olması, yaşlı olması bir eşyayı tek başına antika yapmaya yetmez. Antika özelliği taşıyan eşya koleksiyonerlerin listesine giren, ilgisini çeken, belli bir serinin belli bir özelliğini taşıyan ve artık üretilmeyen her türlü nesnelerdir. Antika bir vazo, kül tablası olabildiği gibi antika bir piyano veya antika bir mandolin olabilir bu. Aynı şekilde bir tablo, el yazması, kalem hatta karpostal olabilir.

Bunu da Okuyabilirsin...  En Çok Satan Otomobiller

Antikanın Değeri ve Koleksiyonerlik

Çağdaş antikacılar olarak da nitelendirilen koleksiyonerlik mesleği, antikaların özelliklerini belirleme ve dolayısıyla fiyat, zaman ve antika özelliklerini belirleyen bir meslektir. Koleksiyonerler, modern dünyanın antika toplayıcılarıdır.

İyi bir koleksiyoner olmanın kriterleri içinde olmazsa olmazı entellektüel donanıma sahip olmaktır. İyi bir koleksiyoner olabilmek için derin bir sanat, edebiyat, tarihi ve arkeolojik bilgiye sahip olmak gerekir. Yakın ve uzak tarihteki medeniyetler, tarihi ve edebi kişilikler, sanat akımları, biçimleri hakkında bilginin yanında antikacılık dünyasının trendlerini, arz ve talep değişimlerini de takip etmesi gerekir. Yabancı dil bilmek, eski yazıları tanımak, anlamlarını bilmek koleksiyonerler için ferekli kriterlerdendir.

Neler Antika Olabilir?

Antikalar, ünlü bir ressama, şarkıcıya, bilim insanına, müzisyene, politikacıya yani ünlü bir kimseye ait olabilir. Bununla birlikte belli bir tarihsel döneme ait olabilir. Dönemine ait iyi korunmuş bir eşya bir zaman sonra antika değeri kazabilir. Bunlar resim ya da heykel gibi sanat eserleri, mobilya, inşaat ya da kap kacak gibi ev eşyası olabilir. Kimi insan sadece güzel bulduklarını, kimi insanlar ise sonradan değerleneceğini bildikleri için koleksiyonlar oluştururlar. Geçen uzun zaman sonrasında söz konusu koleksiyonun parçaları birer antika özelliği kazanmaya adaydır. Antikalar, az bulunur olmalarıyla ekonomik değer ifade eden eşyalardır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Empresyonizm (İzlenimcilik) Nedir, Temsilcileri Kimlerdir?

Antika eşyalar, ürünler yer ve zamana göre adlandırılabilir. Antikacılık, defnecilikle karıştırılmamalıdır. İnsanlığın kültürel geçmişini yansıtan antik kentler ve antik oluşumlar ulusal programlar tarafından kontrol altına alınmaktadır. Yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan ürünler, kamu denetimi ve izni gerektirmektedir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak