Eğitim

10 Kasım Konuşma Metni

Değerli öğretmen arkadaşlarım, sayın veliler ve sevgili öğrenciler. Her eğitimci,  10 Kasım konuşma metni hazırlarken hüzünlü bir duygu durumuna kapılır. Türk milletinin önderi, dahi devlet adamı, Milli mücadelemizin başkomutanı, liderimiz Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği gündür bu gün.

Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının yıl dönümünde onu anmak silah arkadaşlarıyla bu yurdu bize nasıl savaş meydanlarında kazandıkları zaferleri ekonomik zaferlerle nasıl taçlandırdıklarını bir kez daha anımsamak için buradayız. Bu bilinçle, coşku ve bağlılıkla dolan birinin 10 Kasım konuşma metni hazırlarken,

İnsanoğlunun ölümlü olduğunu bilmem söylemeye gerek var mı? Arkasında ”Türkiye” gibi bir eser bırakan kişi ölümsüzlüğü yani kendisinden sonra da adının ve fikirlerinin yaşamasının yolunu açmış demektir. Mustafa Kemal Atatürk de kurduğu ve kurtardığı Türkiye Cumhuriyeti sayesinde başta Türk Milleti olmak üzere gönlümüzde yaşayacağı için ölümsüzlük mertebesine yükselmiştir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünyanın kabul ettiği bir lider ve devlet adamıdır. O, insanlığın ortak değerlerine, mazlum milletlere bağımsızlık ve özgürlük yolu açan kişi olarak tarihe geçmiştir.

Bağımsızlık ve özgür yaşama tutkusu Mustafa Kemal’in doğuştan duygu dünyasında olduğu için Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş adımlarını da zor ve çetin savaş meydanlarından sonra yepyeni bir ülke inşası zor olmakla birlikte olanaksız sözcüğü yok olup gitmiştir.

“Bağımsızlık, benim karakterimdir” ve “Yurtta sulh cihanda sulh “ sözleriyle dünyaya en saygın dış politika anlayışının mesajını vermiştir. Atatürk’ün bu evrensel bakış açısı, barışın ve bağımsız yaşamanın vazgeçilmez olduğu gerçeğini ortaya koymuştur.  Bu sözler ve bu yüksek insani bakış açısına sahip mesajlar, dünya barışının da teminatıdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Eğitsel Tanılama Nedir?

Milletinin bağımsızlığı ve özgürlüğünü dünya barışından ayrı düşünmeyen bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk, bu konuda tüm dünya ülkelerinin sevgi ve saygısını kazanmıştır. Yeryüzünde pek az lider vardır, onun gibi dünyanın sevgi ve saygısının yanı sıra hayranlığını da kazanan.

Ülkemizi dünya milletleri arasında hak ettiği en iyi konuma getirmenin yolunun çalışmadan geçtiği “Türk Öğün Çalış Güven” sözleriyle belleklere yerleştiren büyük liderimiz Atatürk’e layık olmanın yolunun da çalışmaktan geçtiğini söylemek gerekiyor.

Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmet ve minnet ile anıyoruz. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Mustafa Aslan

10 Kasım Konuşma Metni, kısa

Kaynak:
bilgitor.com/10-kasim-konusma-metni/

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

Yorum Bırak