Tarih

18 Mart Çanakkale Zaferi İle İlgili Yazı

Bir ülkenin topraklarını işgal edip, onları vatanlarından yurtlarından edenler her zaman yenilmeye mahkum olmuşlardır. Ülkemizi dünya coğrafyasında vazgeçilmez kılan boğazları ele geçirmek isteyenler de bu akıbete uğramışlardır. 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında kara ve deniz savaşları yapılmıştır.

Çanakkale Muharebeleri ya da Çanakkale Savaşları denilen bu savaş dünyanın en yıkıcı savaşlarından biridir. Düşman kuvvetleri sayıca çok ve üstün silahlarına rağmen emellerine ulaşamamış, çok büyük kayıplar vermek durumunda kalmışlardır. Bu savaşlar bizim için şanlı bir zafere dönüşürken, düşman için kabus olmuştur. 18 Mart Çanakkale Zaferi Türk Milletinin bağımsızlık ve vatan için yapabileceklerini göstermesi açısından çok büyük ve önemli bir mesajdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kavimler Göçü Nedir? Kavimler Göçü Hakkında Her Şey

Çanakkale Zaferi ile ilgili yazı için sitemizdeki

18 Mart Çanakkale Zaferi, Anlam ve Önemi

18 Mart Çanakkale Zaferi Şiirleri! Kısa ve Uzun Şiirler

18 Mart Çanakkale Zaferi İle İlgili Şiir

Çanakkale Savaşı ve 18 Mart Çanakkale Zaferi

başlıklı yazıları da okumanızı öneririz.

Onlinezeka

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


3 Yorum

  • Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Konuşması gerçekten muazzam yazı. Başka da söze hacet yok.

  • Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa yazı talep eden arkadaşlar için hazırlanmıştır. Bu nedenle olabildiğince özlü ve özgün tutulmuştur. Çanakkale Zaferi İle İlgili Yazılar için sitemizdeki diğer yazıları incelemenizi öneririz.

  • Atatürk Çanakkale Cephesinde
    İngiliz ve Fransız kuvvetleri ile ANZAK Kolordusu, 25 Nisan 1915 Tarihinde sabaha karşı Çanakkale’de Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale sahillerinden çıkarma yapmaya başlamıştı. Atatürk komutasındaki 19. Tümen kuvvetleri, Conkbayırı önlerinde düşman kuvvetlerini durdurdu. Atatürk, düşman çıkarmasını farkettiği zaman, kuvvetlerinin bir bölümünü Bigalı’dan harekete geçirerek Kocaçimen tepesi üzerinden Conkbayırı’na sevk etti. Arıburnu’ndan Conkbayırı’na ilerleyen İngiliz askerleri,
    Atatürk’ün komuta ettiği 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzu sonucunda geri çekilmek zorunda kaldı. Türk askeri, büyük bir özveri ve görülmemiş bir cesaret ve kahramanlıkla savaşmıştı. Dahi komutan Atatürk, kumandanlara “Ben size taarruz emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir!” sözünü bu cephede söylemişti.

    Atatürk’ün, Ağustos 1915’te Anafartalar Grubu Komutanlığına getirilmesiyle birlikte düşman hayalleri de suya düşmüştür. Bu bölgede düşman kuvvetleri defalarca saldırıya geçmiş ancak emellerine ulaşamamıştır. İngilizler, işgal ettikleri siperleri boşaltarak gece sisten yararlanarak Anafartalar – Arıburnu bölgesinden gizli olarak çekilmişlerdir.

Yorum Bırak