Tarih

Osmanlı tarihinin en büyük dedikodusu!

I. Katerina (Çariçe Katerina), Rus hükümdarı Büyük Petro’nun karısıydı. Çariçe Katerina ile Baltacı Mehmed Paşa arasındaki ilişki, Osmanlı tarihinin en büyük dedikoduları arasında yer alır…

Rus hükümdarı Büyük Petro 1709’da Poltova’da İsveç’e karşı büyük bir zafer elde edince İsveç kralı Osmanlı’ya sığındı. Bu durun başka bir savaşın perdesini aralamıştı. Savaş kaçınılmaz hal almıştı.

Osmanlı’da 1710 yılında Baltacı Mehmed Paşa sadrazam tayin edildi. Ferman verildi. Osmanlı ile Ruslar arasında savaş başladı.

Eflak ve Boğdan’ın desteğini almayı planlayan Büyük Petro, Hristiyanları da isyana teşvik ederek Osmanlı’ya karşı büyük bir zafer elde edeceğini düşündü. Ancak Petro’nun hayalleri suya düştü. Osmanlı ordusu çabuk davranarak Tuna nehrini geçti; 140 bin kişilik ordu, 60 bin kişilik Rus ordusunun etrafını sarmayı başardı. Tuna Nehri’nin kenarına sıkışan Rus ordusunun kaçacak yeri kalmamıştı. Direnme yolunu seçen Rus cephesi artık tükenmek üzereydi.

Bunu da Okuyabilirsin...  Atatürk'ün Samsun'a Çıkışı

Osmanlı tarihinin en büyük dedikodusu! 1 – osmanlı rusya

Osmanlı tarafından bozguna uğratılan Büyük Petro çaresizdi. Osmanlı ordusu artık Sadrazam Baltacı Mehmed Paşa’dan gelecek olan taarruz emrini bekliyordu.

Taarruz için geri sayıma geçilmişken tarihin seyrini değiştiren bir olay yaşandı. Büyük Petro’nun karısı I. Katerina (Çariçe Katerina), Osmanlı’ya teslim olarak barış teklifinde bulundu. Baltacı Mehmed Paşa tarihteki yenilgileri göz önüne alarak Rusya’nın barış teklifini kabul etti.

Rus ordusu ve hükümdarı imha edilebilecekken kurtulmuştu. Çevresi, Baltacı Mehmed Paşa’ya karşı kızgındı. Kabul edilen barış önerisi, çeşitli dedikoduları da beraberinde getirmişti. Paşanın rüşvet aldığı, Çariçe Katerina’nın kendisine sunulduğu söylentileri yayılmıştı.

Osmanlı tarihinin en büyük dedikodusu! 2 – osmanlı rus

Baltacı Mehmed Paşa yapılan barışın Devlet-i Aliyye lehine olduğunu söylüyor ve bir zafer kazanıldığını dile getirerek kendisini savunuyordu. Nihayetinde Baltacı Mehmed Paşa, Padişah III. Ahmed tarafından 20 Kasım 1711’de görevden alınarak Midilli’ye sürüldü. Baltacı Mehmed Paşa, 1712 yılında yaşamını yitirdi.

Bunu da Okuyabilirsin...  Atatürk Döneminde Türkiye'nin Dış İlişkileri ve Politikası

Yaşananlar sonrası en büyük zaferi Büyük Petro elde etmiş oldu. Çünkü Rusya tarihinin istikbalini kurtarmayı başarmıştı.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak