19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs 1919 Tarihi, 9. Ordu müfettişi Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak basması ve Millî Mücadele’yi Anadolu’da başlatmasının tarihidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilmik ilmik işlenerek, şehitler verilerek, tam bir milli bütünlük ve beraberlik içinde verilmiş bir bağımsızlık savaşının nüvelerinin atıldığı tarihtir. Atatürk zaten doğum gününü 19 Mayıs olarak belirtmiştir. Bu günün gençliğe armağan edilmesinin de manası, Atatürk’ün emanetini koruyacak ve kollayacak olan gençlerimizdir.

Yaşamak ve dünya üzerinde özgürlük içerisinde inançlarıyla, düşünceleriyle var olmak her insanın hakkıdır. Bu hakkı kullanırken, zorbalığa, tahakküme maruz kalmadan ve özgür olmalıdır. Kendi iradesine öncelikle kendisi sahip çıkan ve çevresindeki herkesin de karşılıklı olarak bu iradeye saygı duyduğu sistem demokrasidir. Vatandaşların başta seçme ve seçilme özgürlükleri olmak üzere, kamu ve özel tüm kurumlar karşısındaki konumu modern hukuk kurallarına göre dizayn edilmiştir. Vatandaş kendisini yönetecek ve yönetimde temsil edecek kişiyi veya kişileri kendisi seçer. İşte bu yönetimin adı da Cumhuriyet’tir.

İlginizi Çekebilir.  Kurtuluş Savaşı'nda Yapılan Savaşlar ve Antlaşmalar (Tümü)

Eşitlik ve insan hakları temeli belirleyici olan demokrasi anlayışımız ve milli irademizi taçlandıran Cumhuriyetimiz kolay kurulmadı. Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a yolculuğuyla başlayan uzun, çileli ve bedeli şehit kanlarıyla ödenmiş olan bir süreç sonucunda kuruldu… Milli Mücadelenin her adımı büyük özveri ve büyük acılara rağmen büyük bir inançla devam etmiştir. Düşman kuvvetlerinin hem sayıca hem de askeri techizat bakımından çok çok üstün olduğu bir savaştan, bağımsız ve modern bir ülke doğmuştur. Tüm bu olguların gösterdiği şey bir vatan millet meselesi ve sevdasıdır. Bu meseleyi başarıyla halleden atalarımızı saygı ve mihnetle anıyoruz. Tüm ulusumuzun, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!..

İlginizi Çekebilir.  ?p=1

19 Mayıs’ta Okunabilecek Kısa Şiir

19 Mayıs’ın önemi konusuna kısaca değindikten sonra, genellikle uzun olan 19 Mayıs şiirlerinin yanında çeşitli nedenlerle kısa şiir tercih eden okurlarımız için yeni bir şiiri sizlerle paylaşıyoruz..

19 Mayıs’ın Gençliği

Hiç düşmeden koşacak,
Vatan için bu gençlik.
Hiç durmadan, şaşmadan,
Coşacaktır bu gençlik.


Bu gençlik  Atatürk gençliğidir.
Çelikten bileği, vatandır yüreği.
Cumhuriyetin neferi, Atatürk’tür önderi
Umudumuzdur, 19 Mayıs’ın gençliği

Ada Genç Korkmaz

Bilgitor

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar