Eğitim

18 Mart Çanakkale Zaferi, Anlam ve Önemi

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Metni

Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl Dönümü, bu gururu ve onuru yaşamak isteyen, özgürlük ve bağımsızlık sevdalısı her yurttaşa ve gelecek kuşaklarımıza büyük bir armağandır. Bu cennet vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizi anmanın ve onlara şükranlarımızı sunmanın onurunu yaşamaktayız.

Birinci Dünya Savaşı’nı kazanıp, gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Türk milleti, Çanakkale Boğazı’nda aylar süren büyük bir savaş vermiştir. Çanakkale Zaferi; öyle büyük bir destandır ki 300.000 askerimiz şehit olmuş ve düşman donanmaları onca üstün silahlarına rağmen ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili bölümü, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır.

Bunu da Okuyabilirsin...  İran İslam Devrimi

Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda askerleri, 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başladılar. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı ulu önderimiz 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk -Süngü tak emrini vermiş ve yıllarca Türk ulusunun hafızasından silinmeyecek; “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir” sözlerini söylemiştir. Böylelikle tarihin bu en büyük siper savaşı başlamış, savaşın sonunda ise parlak zafer hayalleriyle karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğramış ve çekip gitmek zorunda kalmıştır.

Türk Ordusu’nun Çanakkale’de Savaşında destan yazarak elde ettiği Çanakkale Zaferi; vatan söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Türk ulusu bu zaferle, arka arkaya gelen acı olayların etkisiyle kaybettiği öz güvenini yeniden kazanmıştır.
Çanakkale Zaferi ve Önemi

Bunu da Okuyabilirsin...  Federalizm Ve Demokrasi

Aziz şehitlerimizin;  kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.

Çanakkale Zaferi ile ilgili sitemizdeki diğer yazılar:
18 Mart Çanakkale Zaferi Şiirleri! Kısa ve Uzun Şiirler
Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk

Kısa Çanakkale Şiirleri

Onlinezeka

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

Yorum Bırak