The title of the page
Eğitim

Yardımcı Kaynak, Test Kitabı ve Tatil Kitabına Paydos

MEB, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazıyla, Yardımcı Kaynak, Test Kitabı ve Tatil Kitabına Paydos dedi!

Yazıda İl, ilçe ve kurum müdürlerinin, eğitim öğretimin kalitesinin artırılması için bir çalışma yürütülmesi şeklinde…. Öncelikle öğretmen ve öğrenci motivasyonu, veli bilgilendirmesi, eğitim-öğretim ortam ve süreçlerinin iyileştirilmesi uygulamalarına ağırlık verilmesi gerektiğine vurgu yapılmakta.  Yazıda yapılacak girişim ve çalışmaları eğitim-öğretim süreçlerinin iyileştirilmesi yönünde yönlendirme isteniyor.

Bakanlık yazısına göre, öğretmen ve öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitapları ve eğitim materyalleri dışında “yardımcı kaynak”, “test kitabı”, “tatil kitabı” gibi adlarla anılan yayın ve materyaller, ilgili yönetmelik gereği okullarda bulundurulamayacak.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ülkemizdeki Gönüllü Çevreci Kuruluşlar

Yine söz konusu kitapların okullarda reklam ve tanıtımının yapılmasına izin verilmemesi, öğrencilere aldırılmaması, kullanımı konusunda zorlayıcı tutum içerisinde bulunulmaması, eğitim kurumlarında bağış, proje, protokol gibi çalışmalar kapsamında dağıtılan kitap, broşür, afiş gibi eğitim materyallerinin Anayasa’ya, kanunlara, öğretim programlarına ve öğrenci seviyelerine uygun olup olmadığının eğitim kurumlarınca kontrol edilip kayıt altına alınarak kullanıma sunulması gerektiğine işaret edildi.

DENEME SINAVLARI SIRALAMA ESASLI OLMAYACAK

2014-2015 eğitim-öğretim yılından beri düzenli olarak devam eden destekleme ve yetiştirme kursları ve bu kurslar için belirlenen kazanımları, dersler ve ders saatleri çerçevesinde 5’inci, 6’ncı, 7’nci, 8’inci, 9’uncu, 10’uncu, 11’inci ve 12’nci sınıflar ile lise mezunları için hazırlanan kazanım kavrama testleri, yıllık plan, model ders dağılım tablosu ve haftalık ders dağılım tablosu örnekleri ve değerlendirme sınavlarına yönelik çalışmaları ücretsiz yürütülmekte.

Bu kurslara katılan öğrenci veya velilerden, hiçbir ad altında doğrudan veya dolaylı olarak ücret istenmemesi gerektiğinin altı çizilen yazıda, ders yılı boyunca, programlar çerçevesinde kazanımların öğrenci tarafından edinme düzeyini yoklamayı hedef tutan kazanım kavrama testlerinin tüm öğretmen ve öğrenciler tarafından ücretsiz kullanılmak üzere uzman bir ekip tarafından hazırlandığı anlatıldı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Öğretmenler Günü İçin En Güzel Hediye

ÜCRETSİZ SINAVLAR

Bunun yanında bazı il, ilçe ve eğitim kurumlarında da yerel imkanlar kullanılarak benzer uygulamalar yapıldığının görüldüğü aktarılan yazıda, “Bu tür yerel uygulamalarda, ‘deneme sınavı, değerlendirme sınavı’ gibi adlarla eğitim öğretim süreçleri göz ardı edilerek öğrencileri sınav stres ve endişesine sevk edecek ve eğitim öğretim faaliyetlerini aksatacak, sıralama esaslı sınav uygulamalarından kaçınılmalıdır.” ifadesine yer verildi.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Yardımcı Kaynak, Test Kitabı ve Tatil Kitabına Paydos 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Yardımcı Kaynak, Test Kitabı ve Tatil Kitabına Paydos 1 – google play indir e1608493225897

Yerel imkanlar kullanılarak ücretsiz uygulanan bu tür sınav uygulamalarının, il, ilçe bazında yapılması halinde sınavlardan sorumlu ilgili şube müdürü başkanlığında bir komisyon görev yapacak. Eğitim kurumu bünyesinde yapılması halinde ise eğitim kurumu yöneticilerinden birinin başkanlığında, MEB personelinden alanında uzman eğitimcilerden oluşan en az 5 kişilik bir komisyon kurulması istendi.


Sınavlarda sorulacak sorular, kanunlara, MEB’in amaç ve misyonuna, öğretim programlarına, kazanımlara, sınıf ve öğrenci seviyelerine uygunluğu incelendikten sonra kayıt altına alınacak. Bu süreç, bir komisyon tarafından yürütülecek.

Yazıda belirtilen hususlara göre, “Bunların dışında il, ilçe veya eğitim kurumları kapsamında akademik başarıyı ölçen ücretli sınavlara izin verilmeyecek. Sınavlar için öğrencilerden ve velilerden doğrudan veya okul aile birlikleri, okul dernekleri, sivil toplum kuruluşları, belediyeler gibi kurum ve kuruluş işbirliğiyle dolaylı olarak ücret talep edilemeyecek. Yazıda ayrıca eğitim-öğretim süreçlerini aksatan, öğrenci ve velilere maddi külfet oluşturan uygulamalardan kaçınılması, yönetici ve öğretmenlerimizin bilgilendirilmeleri, aksi uygulamalarda bulunanlar hakkında ilgili mevzuat hükümlerine uyularak gerekli idari işlemlerin yapılması adına her türlü tedbirin alınması” uyarısında bulunuldu.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu