Sağlık

Koronavirüs’e Karşı Alınabilecek Tedbirler

Abd’de Coronavirus (covid-19)’ü en iyi bilen Virolog James Robb virüse karşı korunmak için alınacak önlemleri şöyle anlatıyor: İşte yaptığım ve aldığım ve alacağım önlemler. Bunlar, maske ve eldivenler hariç, şu an grip sezonlarımızda kullandığım önlemlerin aynısı:

Koronavirüs'e Karşı Alınabilecek Tedbirler 1 – a1c22d3f 8bdf 474e b7ef c28c97e336b3


1)- el sıkmak yok! yumruk yumruğa vuruş, başı hafifçe eğme veya dirsek dirseğe dokunuş vb. kullanın.


2)- ışık düğmelerine, asansör düğmelerine, vb. dokunmak için sadece parmakların dış tümseğini kullanın.


3)- kapıları kapalı yumruğunuz veya kalçanızla açın – kapıyı açmanın başka bir yolu yoksa kolu elinizle tutmayın. banyo ve postane / ticari kapılar için özellikle önemlidir.


4)- marketlerde kolu ve çocuk koltuğunu silmek de dâhil olmak üzere mağazalarda dezenfektan mendil kullanın.


5)- diğer insanların bulunduğu yerleri içeren herhangi bir faaliyetten eve döndüğünüzde, ellerinizi sabunla 10-20 saniye yıkayın ve / veya % 60’tan fazla alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.

Bunu da Okuyabilirsin...  İshale Ne İyi Gelir?


6)- evinizin her girişinde ve arabanızda da ellerinizi hemen yıkayamadığınızda diğer kontamine nesnelere dokunduktan sonra kullanmak üzere bir şişe dezenfektan bulundurun.


7)- mümkünse, tek kullanımlık bir mendile öksürün veya hapşırın ve atın. dirseğinizin iç tarafını sadece zorunlu hallerde kullanın. zira kıyafetler de bir hafta veya daha uzun süre bulaşabilen bulaşıcı virüs içerebilir!


Amerika’da yayılan bir salgın için hazırlandığım şeyler:


1)- alışverişe giderken, benzin pompasını kullanırken ve kontamine alanlarla temas ettiğinizde diğer tüm dış aktivitelerde kullanılmak üzere lateks veya nitril lateks tek kullanımlık eldivenler.

not: bu virüs öksürme ve hapşırma yoluyla büyük damlacıklarla yayılır. bu virüs hava yoluyla bulaşmaz! ama bu damlacıkların bulunduğu her yer ortalama olarak yaklaşık bir hafta boyunca bulaşıcı olur ve enfekte olmuş insanlarla ilişkili her şey kontamine olacak ve potansiyel olarak bulaşıcı konuma gelecektir. virüs yüzeylere yapışıktır ve korunmasız yüzünüze doğrudan öksürülmezse veya hapşırılmazsa enfekte olmazsınız. bu virüs sadece akciğer hücreleri için hücre reseptörlerine sahiptir (sadece akciğerlerinizi enfekte eder). virüsün sizi enfekte etmesinin tek yolu burnunuza veya ağzınıza ellerinizle dokunmakla veya enfekte bir öksürük veya burnunuza veya ağzınıza veya hapşırılması ile olur.

Bunu da Okuyabilirsin...  25 Mart Dünya'daki Koronavirüs Raporu


2)- şimdi tek kullanımlık cerrahi maskeleri stoklayın ve bunları burnunuza ve/veya ağzınıza dokunmanızı önlemek için kullanın (hepimiz bilmeden burnumuza/ağzımıza günde 90 defa dokunuyoruz!). akciğere özgü olan bu virüsün sizi enfekte etmesinin tek yolu budur. maskenin amacı, doğrudan hapşırıktaki virüsün burnunuza veya ağzınıza girmesini engellemek değil, sadece burnunuza veya ağzınıza dokunmanızı önlemek içindir.


3)- el dezenfektanları ve lateks eldivenleri stoklayın (aileniz için uygun boyutları alın). el dezenfektanlarının etkili olabilmesi için alkol bazlı ve % 60’tan fazla alkol içermesi gerekir.


4)- şimdi çinko pastilleri stoklayın. bu pastillerin, koronavirüsün (ve diğer virüslerin çoğunun) boğazınızda ve genzinizde çoğalmasını önlemede etkili olduğu kanıtlanmıştır. herhangi bir “soğuk algınlığı” semptomlarının başladığını hissetmeye başladığınızda, her gün birkaç kez önerildiği gibi kullanın. yatmak ve pastilin boğazınızın ve genzinizin arkasında çözünmesini sağlamak en iyisidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Şerbetçi otu kremi nasıl yapılır? Ne işe yarar?

diğer pek çok kişinin yaptığı gibi, bu salgının makul bir şekilde yer alacağını umuyorum, ama ben şahsen olacağını düşünmüyorum. insanlar bu yılana benzer virüsü daha önce hiç görmediler ve ona karşı hiçbir iç savunma yok. bu virüsün moleküler ve klinik virolojisini anlamak için dünya çapında muazzam çabalar sarf edilmektedir. bu virüsün genomikleri, yapısı ve virülansı hakkında bugüne kadar inanılmaz moleküler bilgiye zaten ulaşılmıştır. ancak bizi korumak veya içimizdeki enfeksiyonu sınırlamak için bu yıl hiçbir ilaç veya aşı olmayacaktır. yalnızca semptomatik destek mevcuttur.

umarım bu kişisel düşünceler, potansiyel olarak yıkıcı bir salgın sırasında faydalı olacaktır.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak