The title of the page
Eğitim

Şişirilmiş Notlara Ceza Geliyor

Özel okullarda verilen fazla notlar yakın takibe alınıyor. Hormonlu notlar olarak bilinen şişirilmiş notlar, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından araştırılıyor. Hak edilmeden fazla fazla verilen notlar hem lise hem de üniversite yerleştirmelerinde büyük avantaj sağlıyor.

Özel okulların öğrencileri ile devlet okullarındaki öğrenciler arasında hormonlu notlar nedeniyle oluşan sıralama farkları ortadan kaldırılıyor. Özel okullara bu konuyla ilgili kapatma cezası geldi. Hormonlu notlar ile ilgili düzenleme cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanan MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne girdi. Yönetmelikte “Okullarda yapılan öğrencilerin başarı durumlarının ölçülmesine ilişkin sınavlarda gerçek dışı not verildiğinin tespiti halinde, kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen fiil için uygulanan idari para cezası verilir” maddesi yer aldı.Yönetmelikte sözü edilen kanun ise 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu. Bu kanundaki 7’nci madde yönetmeliklerde belirtilen fiillere aykırı uygulamaların nasıl cezalandırılacağını düzenliyor.
Bir okulda şişirilmiş ‘hormonlu not’ verdiği tespit edilirse 3 aşamalı bir ceza sistemi uygulanacak. Hormonlu not verdiği belirlenen özel okula ilk aşamada brüt asgari ücretin 5 katı ceza kesilecek. Buna göre söz konusu okul önce 8 bin 887 TL idari para cezası alacak. Aynı okulun ikinci kez hormonlu not verdiği tespit edilirse bu kez verilen ceza 5 kat artacak. Bu da yaklaşık 45 bin 447 TL olacak. Eğer bir okulun üçüncü kez hormonlu not verdiği tespiti yapılırsa ceza olarak okul kapatılacak. Yasada bu durum, “Fiilin üçüncü kez tekrarı durumunda kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı iptal edilir” ifadesiyle düzenleniyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  Bulutların Oluşumu, Özellikleri ve Çeşitleri

HORMONLU NOT NEDİR?

Çoğunlukla özel okulların öğrencilerine; lise ve üniversite yerleştirme puanını yükseltmek için şişirilmiş yani fazladan not vermesine ‘hormonlu’ not denmektedir. Şişirilmiş notlar verilen okulların mezunları, adil puan veren okulların öğrencileri karşısında avantajlı duruma gelip, binlerce sıra öne geçebiliyor. Çünkü TEOG yerleştirme puanlarının hesaplanmasında okul notları yüzde 30 etkili. Üniversite sınavlarında ise okul notları yerleştirmeye ortalama yüzde 12.5 oranında pozitif etki yapıyor. Bu durumda sınav puanları aynı olan öğrencilerden ‘hormonlu not’ alanlar sıralamada öne geçiyor.

Yorumlar

YorumlarBir Yorum

  1. Bu gün tüm internet sayfalarında bahsedilen konu Hormonlu Notlar yani hak edilmeyen notlardan dolayı binlerce aday mağdur olmuş binlercesi ise haksız yere öne geçmiştir. Böyle bir haksızlığa zamanında göz yumanları sadece allaha havale ediyorum. Adaletten umudu kestim ben. Böyle şey olabilir mi, göz göre göre ihmal veya olaya göz yumacaksın yıllardır sonra şimdi farkına yeni vardık diyeceksin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu