Kızılay Nedir, Ne İşe Yarar? Kızılay Hakkında Her Şey | Onlinezeka
Sağlık

Kızılay Nedir, Ne İşe Yarar? Kızılay Hakkında Her Şey

Kızılay Nedir, Ne İşe Yarar? Kızılay Hakkında Her Şey 1 – Kızılay Nedir Ne İşe Yarar Kızılay Hakkında Her Şey 2 2

Kızılay Nedir, Ne İşe Yarar? Kızılay Hakkında Her Şey

KIZILAY savaş, deprem, yangın, salgın hastalık ve su baskım gibi felâketlerden zarar görenlere yardım amacıyla kurulmuş bir hayır kurumudur. Bu felâketler dışında aynca yoksullara da yardım eder. Türkiye Kızılay Derneği’ nin eski bir geçmişi vardır, ama bugünkü tüzüğü 1953’te hazırlanarak Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe girmiştir. Buna göre Kızılay kamu yararına çalışan, ama özel hukuk kurallarına göre işleyen bağımsız bir kuruluştur.

Bunu da Okuyabilirsin...  Bahar Yorgunluğu Nedir, Nasıl Geçer? Belirtileri ve Nedenleri

Kızılay’ın İlk kuruluşu Hilâllahmer

1861 ’de Cenevre’de toplanan uluslararası bir kongrede bütün dünyada, savaşta ve barışta felâkete uğrayanlara yardım edecek derneklerin kurulması kararlaştırıldı ve bu konuda bir antlaşma yapıldı. Osmanlı Devleti bu ilk konferansa katılamadı; 1868’de İstanbul’da, yaralı Osmanlı askeri için bir yardım derneği kuruldu; ama bu dernek uluslararası açıdan resmen kurulmuş sayılmadığı için 1877 Osmanlı-Rus Savaşı’nda başka devletlerin Kızılhaç derneklerinden yardım sağlanamadı, yaralılara bakmak çok güç oldu. Bunun üzerine Hilâliahtner Cemiyeti, yeni adıyla Kızılay Derneği kuruldu ve eski derneğin yerini aldı. Hilâliahmer, Birinci Dünya Savaşı’nda ne kadar yararlı olduğunu kanıtladı.

 

Kızılay Kan merkezleri

Kızılay’ın önemli hizmetlerinden biri de hastalara kan sağlamaktır. Kızılay ilk kan merkezini 1957’de Ankara’da açtı. Daha sonra İstanbul, Bursa, Samsun, İzmir, Erzurum ve Zonguldak’ta birer merkez, bazı illerde ise kan dağıtım istasyonları kurdu.

Bunu da Okuyabilirsin...  Aft Yaraları ve Tedavi Yöntemleri

Kızılay’ın Uluslararası yardımları

Kızılay uluslararası Kızılhaç, Kızılaslan, Güneş gibi benzer derneklerle işbirliği yapar; büyük bir afet olduğu zaman onlardan yardım kabul eder, başka bir ülkede âfet olduğu zaman da oranın derneğine yardım gönderir.

Kızılay Nedir, Ne İşe Yarar? Kızılay Hakkında Her Şey 2 – Kızılay Nedir Ne İşe Yarar Kızılay Hakkında Her Şey 2 1
Kızılay’ın Yoksullara yardımı

Kızılay yurtiçinde çalışarak hayatını kazanamayan hasta, yaşlı ve sakatlara giyecek, yiyecek, para yardımlarında bulunur ve yurdun çeşitli bölgelerinde 25 aşocağı ile yoksullara sıcak yemek dağıtır.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak