The title of the page
Soru-Cevap

Koyu Cam Filmleri Arabanın İçerisini Neden Göstermez?

Dışarıdan bakıldığında içerisini göster­meyen koyu renk camlar kimi zaman güven­lik, kimi zaman da sadece estetik amaçlı kullanılır.

Bu camlara dışarıdan bakıldığında sim­siyah göründüğü halde içeriden dışarının gayet net görünmesi camın yarı saydam özelliğinden ve ışık oranından kaynaklanır. Yarı saydam camlar, üzerlerine düşen ışı­ğın büyük bir kısmını soğurur ve ancak geri kalan ışığı geçirirler. Camın iki tarafından da farklı görüntü vermesinin sebebi ise iki ortamın ışıklandırmasının farklı olmasından kaynaklanır.

Koyu Cam Filmleri Arabanın İçerisini Neden Göstermez? 1 – cam filmi

Örneğin bir otomobilin içeri­sinde dışarısına oranla fazla ışık bulunmaz. Dışarıdaki Güneş ise son derece güçlü bir ışık kaynağıdır. Bu nedenle dışarıdan bakan bir kişi otomobilin içindeki ışığı fark edemez. Çünkü camdan yansıyan ve çevreyi aydın­latan güneş ışığı, otomobilin içinden gelen ışıktan çok daha güçlüdür. Bu nedenle camın içerisi görünmez. Ne var ki otomobilin içindeki kişiler için durum farklıdır. Otomobilin içerisi karanlık olduğu için her ne kadar cam yan saydam olup ışığın ancak bir kısmını geçiriyor olsa da yine de dışarıdan gelen ışık içeriden yansıyan ışıktan çok daha güçlü olduğu için rahatlıkla dışarısı görünebilir. Buradan da anlaşılacağı gibi, insan gözü yalnızca güçlü olan ışığı seçer. Aynı mantık gündüzleri evin içini göstermeyen tül perdeler için de geçerlidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Bitkilerin Yaprakları Neden Yeşildir?

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu