Sağlık

Kızılhaç Nedir, Ne İşe Yarar? Kızılhaç Hakkında Her Şey

Kızılhaç Nedir, Ne İşe Yarar? Kızılhaç Hakkında Her Şey 1 – Kızılhaç Nedir Ne İşe Yarar Kızılhaç Hakkında Her Şey

Kızılhaç Nedir, Ne İşe Yarar? Kızılhaç Hakkında Her Şey

İnsanların her türlü felaketine yardım İçin kurulmuş uluslararası dernek. Savaş meydanından cezaevlerine kadar, insanların ıstırap çektiği her yerde Kızılhaç yardımla görevlidir.

1863 yılında Henri Dunant adında bir Isviçreli’nin öncülüğüyle kuruldu. Başlangıçta tek amacı, hangi ulustan olursa olsun, yaralıların en kısa zamanda imdadına koşmakla görevli hekimleri ve tıbbi yardımcıları savaş alanlarına göndermekti. Kızılhaç’ın tarafsızlığı, uluslararası bir antlaşma olan Cenevre Sözleşmesiyle (1864) güven altına alındı. O tarihten bu yana Kızılhaç, faaliyetlerini geniş ölçüde arttırdı: Trafik kazası geçirenlere, yaşlılara, sakatlara, mahkûmlara yardım elini uzattı, büyük felaketlerde toplu yardımlar örgütledi.

Bunu da Okuyabilirsin...  Yeni Dünya Reçeli Nasıl Yapılır?

Kızılhaç’ın dünyadaki üye sayısı 250 milyon dolayındadır; Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından yönetilir, bu komite geleneksel olarak tarafsız kabul edilen İsviçre Devleti’ne mensup on sekiz vatandaştan oluşur.

Yardım örgütlerinin personeli ve malzemesi, belli bir amblemle korunur. Bu amblem, ülkeden ülkeye değişebilir; Batı ülkelerinin çoğu için Kızılhaç; Müslüman ülkeler için Kızılay; İran için Kızıl- aslan ve Güneş; İsrail için Davut’un kızıl kalkanı.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak