Genel Kültür

Trabzon’un Zerdava’sı!

Zerdavalar, Karadeniz Bölgesi’ne özgü bir köpek türüdür. Trabzon Zerdavası olarak bilinen bu türün geçmişi Kolhis (Laz-Megrel Krallığı) dönemine kadar uzanmaktadır.

Pitbullar kadar inatçı olduğu ifade edilen zerdavaların; zeki, sadık ve atılgan bir tür olduğu belirtiliyor. Nesilleri tükenmekte olan zerdavalar için harekete geçildiği ve gerekli çalışmaların yapılacağı söyleniyor…

Trabzon Zerdavası’nın özellikleri

Karadeniz Bölgesi’ne özgü bir köpektir. Vücutlar kare biçiminde, oldukça dengeli ve simetriktir. Kuyrukları kıvrık bir biçimde, vücudun üstünde taşınır. Kulakları dik ve dışa doğru biraz eğimlidir. Başları dar ve uzundur. Dudakları kahverengidir. Ortalama kiloları 20-25 kilodur. Orta büyüklüktedir. Güçlü ayak yapısı ve derin göğsü vardır. Gözleri koyu renklidir. Bakışları etkileyicidir. Sadık ve cesurdur. Domuz avı için idealdir. Genellikle sırtları ve karın kısımları kahverengi, göğüsleri beyaz renktedir. Pati kısmında beyaz rengin üstünde kahverengi küçük benekler yer alır.

Bunu da Okuyabilirsin...  POMEM ön sağlıkta nelere bakılıyor?

Trabzon'un Zerdava'sı! 1 – zerdava

“Trabzon olarak bu türe sahip çıkmalıyız”

Zerdava türü hakkında konuşan Trabzon Zerdava Köpeği Derneği Başkanı Serdar Ergün, “Bu köpeği beslemek dede ve babamdan bana miras. 5 yıldır Türkiye’nin dört bir tarafına Zerdava gönderiyoruz. Sahiplerine bilinçli bir şekilde işi anlatarak farklı eşleşmeler yapmamalarını, hayvanlara sahip çıkmalarını ve yurtdışına satmamalarını telkin ediyoruz.. Sivaslı nasıl kangalına sahip çıkıyorsa biz de Trabzonlular olarak zerdavalara sahip çıkmalıyız” açıklamasında bulundu.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak