Genel Kültür

Ütü tabanı ve kireci nasıl temizlenir?

Ütüler günlük yaşamımızı kolaylaştıran araçlardandır. Dikkat edilse de zaman zaman ütülerde kireçlenme, taban kısmında yanma gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Peki, bu tür problemler için en etkili çözüm yolları nelerdir?

Ütü kireci nasıl temizlenir?

Genellikle ütüde kireç oluşumu su sebebiyle olur. Bu nedenle ütüye konulan suyun kalitesi önemlidir.

Ütü kirecini temizlemek için en sık kullanılan yöntem limon tuzudur. Cezvenin içinde bir miktar su ile birlikte limon tuzunu kaynatın. Kaynattığınız suyu ütünün su haznesine dökün. Daha sonra ütünüzü fişe takarak çalıştırın. Buhar püskürtün. Bu yöntemle ütü içindeki kireçler gidecektir. Ütü soğuduktan sonra temiz su ile durulamayı ve çalkalamayı ihmal etmeyin.

Bunu da Okuyabilirsin...  Gardiyan Nedir, Nasıl Olunur?

Ütü tabanı nasıl temizlenir?

Tuz ile temizlemek: Ütü tabanını, yemeklik ya da kalın tuz ile temizleyebilirsiniz. Temiz kalın gazete parçalarının üzerine tuz dökün, ütü tabanını ovalayın. Ardından ütü tabanını nemli bir bez ile silin.

Beyaz sirke ile temizlemek: Beyaz sirkeyi biraz ısıtın. Ardından bir bezi sirke ile ıslatın. Ütü tabanının lekeli kısmını bez ile hafifçe ovalayın. Ütü tabanındaki delikli kısımları ise kulak pamuğunu ile temizleyebilirsiniz. Bu işlemlerde beyaz sirke dışında farklı sirke kullanmanız tavsiye edilmez. Farklı sirkeler lekeye neden olabilir.

Limon ve karbonat ile temizlemek: Bir adet limonu ikiye bölün. İki parçadan bir tanesinin suyunu sıkın. Limon suyuna 1 tatlı kaşığı karbonat ilave edin ve hafifçe karıştırın. Elde edeceğiniz koyu kıvamı ütü tabanındaki lekeli yerlere sürün. 5-10 dakika bekleyin. Daha sonra temiz bezle ile ovalayın ve temizleyin.

Bunu da Okuyabilirsin...  2018'İn En Çok İzlenen Filmleri

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak