Ormanların faydalarını bilmeyen var mı? Peki ormanlar için gönüllü çalışmanın öneminin farkında mıyız? Ormanları korumanın sadece devlet yetkililerinin sorumluluğu olduğuna inanların sayısı ne yazık ki çoğunlukta. Yine özellikle kentsel yaşamda yeni ağaç dikme, ormanların çoğaltılması için vatandaş girişimi yok denecek kadar az.  Böyle bir tabloda Yeşil ve Ağaç Sevgisi yeterince yaygınlaşıp gelişebilir mi? Ortada bir sorun var ki ormanlara, çevreye ve yeşile olumlu katkılar sunacak toplumsal bir devinim gelişemiyor. Çok da geç kalmadan Yeşil ve ağaç sevgisinin doruklara ulaştığı yeni nesiller oluşturmalıyız. Neden mi? Nedeni sadece ormanların tüm canlılar için ne kadar büyük bir öneme sahibi olduğu gerçeğinde. Oksijen kaynağı olarak ormanlar, toprakların aşınıp, taşınıp kaybolmasına engel olan ormanlar ve kalbinde yaşattığı, doğanın güçlenmesini, çeşitliliği ve her birinin farklı bir varlık nedeninin olduğu canlılar…

İlginizi Çekebilir.  Senfoni Nedir?

Çocukluktan itibaren yeşil ve ağaç sevgisi kazandırmak, tüm toplumun yeşilin ve ağaçların önemini kavraması ve nihayet bir sevgiye dönüşmesi herkesin görevidir. Orman ürünlerini değerlendirirken firmalar, Okul sıralarındayken öğrenciler, fabrikadayken işçiler ve dinlenirken piknikçiler bu sevgiye sahip olmalıdır. Orman ana ve yan ürünüyle geçimini sağlayanlar için israf yapmadan çalışmak, öğrencilerin ormanların korunması ve geliştirilmesi için çaba harcamaları sadece yeşilin ve ağacın sevgisi değil, tüm canlı hayata gösterilen bir saygı ve sevgi ifadesidir.

Yeşillikler içindeki bir yaşamın sağlık ve huzur verici özelliklerini kim bilmez? Bu büyük avantajların tüm ülkemiz insanı tarafından kullanılması çok önemlidir. Göze hitap eden manzarasıyla yemyeşil ağaçlık alanlar, oksijen kaynağı orman ve bu ormanın kalıcı ve geçici konukları… Onlarca belki yüzlerce çiçek, irili ufaklı hayvan için ormanlar ev anlamı taşıyor. Bu alanların yanması, ağaçlarının kesilmesi işte bu canlılar için çok büyük bir kötülük olur. Ormanları yaşatıp büyütelim. Çevreyi ve yeşili koruyup kollayalım. Hayvanların yaşama ve barınma haklarına saygı gösterelim. Ekosistemin korunması için gereken duyarlılığa sahip olalım. Yeşil ve ağaç sevgisinin kalıcı olması için toplumda farkındalık çalışmaları yapalım. Çeereyi korumak için yapılan çalışmalara aktif olarak katılalım.

İlginizi Çekebilir.  Visual content marketing 10 brilliant examples

Kaynak: Yeşil ve Ağaç Sevgisi

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar