Eğitim

Üniversite Öğrencileri İçin Burslar

Sivil toplum kuruşları tarafından eğitime destek amaçlı olarak, üniversite öğrencileri için burslar verilmektedir. Belirlenen şartları taşıyan ve uygun niteliklere sahip burs başvuruları kabul edilmektedir. Üniversite öğrencileri için burs veren kurum, dernek, vakıf, şirket veya iş adamları burs şartlarını internet üzerinden paylaşmaktadır. Bazı burs veren kişiler, bursiyer ile birebir konuşma imkanı istemektedir. Eğitime başlayacak tüm gençlerin en önemli sorunu burs ve de barınma ihtiyacıdır. Bu sorunlara ilişkin üniversitelerin verdiği burslar ile bir takım çözümler bulunmaya çalışılırken, yetersiz kalması durumunda sivil toplum kuruşları tarafından öğrenci eğitimine burs desteği verilmektedir.

Başarılı gençlerin her daim yanında yer alan sivil toplum kuruşlarının aradığı kriterlerin başında öğrencinin yüksek not ortalaması gelmektedir. Öğretim hayatında üniversite kademelerinin daha çok bursa ihtiyaç duymasının nedenleri;

  • Aileden uzaklık,
  • Reşit olma durumu,
  • Ekonomik sorunlar
Bunu da Okuyabilirsin...  Meb'den, Rehber Öğretmenlik Kursu

Gibi durumlardan kaynaklanır. Vakıf, dernek, şirketler, sivil toplum kuruluşları gibi kuruluşlar belli kontenjanlarla üniversite öğrencileri için burslar ile öğrencileri desteklemektedir. Maddi imkanlar dolayısıyla öğrencisini destekleyemeyen aileler bulunmaktadır. Öğrencisinin başarılı, rahat bir eğitim yılı geçirmesi için bazı burslara başvurulmakta. Üniversitedeki gençler için bazı kurum ya da kuruluşlarca burs imkanı yılda altı ay ödeme şeklindedir. Her öğrenci tarafından başvurulabilecek olan bu burs fırsatları, sadece istenen koşulları ve nitelikleri sağlayan üniversite öğrencilerinin faydalanacağı şekildedir.

45.000 Öğrenci Burs Almakta

Her sene dört yüzü aşkın yeni olmak üzere toplam 1500’ e yakın öğrenci adayına, Sabancı vakfı, burs vermektedir. Geçmişiyle beraber 44 yılda 45.000’i aşkın öğrenciye imkan tanımıştır. Üniversite ile başlayan burs süreci, üniversite bitimine kadar sürmektedir. Bu süreç her sene Ekim ile Haziran ayları arasında dokuz ay süren nakit ödemeler şeklinde gerçekleşir.

Bunu da Okuyabilirsin...  En iyi 10 Hukuk Fakültesi Sıralaması

Genel olarak öğrencilerin tercih ettikleri devlet bursları yanında işadamları, kuruluşlar ve de dernekler tarafından öğrencilere destek sağlanmakta. Üniversite öğrencileri için burslar alındığı kuruma göre geri ödeme ya da geri ödeme olmaksızın öğrenciye destek sağlar.

Geçtiğimiz günlerde, üniversite öğrenci burslarına %10 oranında zam yapılarak 550 TL olacağı açıklanmıştı. Yüksek Lisans öğrencileri için ise bu ücret 1100 TL’ e iken doktora öğrencileri için 1650 TL olarak belirlendiğini bildirdi.

Kaynak: bilgitor.com/universite-ogrencileri-icin-burslar

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak