Neyzen Tevfik kimdir?” sorusunu yanıtlayacağımız bu yazıda taşlamaları, şiirleri ve besteleri ile bilinen ünlü şair ve neyzenin hayatı hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Neyzen Tevfik Hakkında Kısaca Bilgiler

Özellikle Cumhuriyet sonrası döneme damgasını vurmuş Neyzen Tevfik kimdir? sorusu, ünlü fikir adamını merak edenler tarafından sıklıkla cevap aranan sorulardan biridir.

Yaşadığı dönem boyunca Türk edebiyatında derin izler bırakan Neyzen Tevfik yazar kimliğinin yanı sıra, şair ve fikir adamı olmasıyla da bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere aynı zamanda neyzen olan usta şair eserleri ile, Türk edebiyat tarihinin sönmeyecek yıldızlarından biridir.

neyzen tevfik'in hayatı

Neyzen Tevfik’in Hayatı

Neyzen Tevfik’in hayatı hakkında bilgiler sunarken daha anlaşılabilir olması için biyografiyi alt başlıklar halinde sunmak istedik.


Asıl adı nedir?

Usta şair ve yazar Neyzen Tevfik’in asıl adı ve soyadı, Tevfik Kolaylı’dır. Neyzen ismi kendisine neyzenlik yaptığı için takma ad olarak verilmiş olsa da bu lakap, onunla birlikte yaşamış ve öldükten sonra da bu lakapla anılmaya devam etmiştir. Günümüzde Tevfik Kolaylı olarak neredeyse hiç kimsenin tanımayacağı üstat, Neyzen Tevfik ismiyle ise herkesçe tanınmaktadır.

İlginizi Çekebilir.  Amerigo Vespucci Kimdir? Amerika'nın Keşfi

Ünlü Neyzenin Ailesi

24 Mart 1879 tarihinde Muğla’nın Bodrum ilçesinde dünyaya gelen şairin babası Hasan Fehmi Bey, annesi ise Emine hanımdır. Babasının soyadı kanunu çıktığında Bafra’ya bağlı Kolay beldesinde çalışması nedeniyle, Kolaylı soyadını almışlardır. Yazarın kendinden küçük Ahmet Şefik adında bir kardeşi olup çocukluğunun önemli bir kısmı Muğla’da geçmiştir.

Ney ile nasıl tanıştı?

Neyzen Tevfik Kimdir? 1 – Neyzen tevfikNey ile tanışması da ilginç bir hikâyeye konu olan Neyzen Tevfik’in, mahallesindeki camiye gelen dervişlerden etkilendiği ve Ney ile bu şekilde tanıştığı bilinmektedir. Ancak babası eğitiminden geri kalmaması için uzun bir süre Ney kullanmasına engel olmuş olsa da arkadaşlarının destekleri ile babasından gizli de olsa ney çalmaya devam etmiştir.

Ney Dersleri ve Sara Hastalığı

Neyzen Tevfik kimdir? Sorusuna yanıt verirken “Neyzen” lakabını nasıl aldığından bahsetmemek olmaz elbette.

İlginizi Çekebilir.  Ercan Ildız kimdir?

Babasının işi nedeniyle 13 yaşındayken İzmir Urla’ya taşınmaları, Tevfik için hayatının dönüm noktası oldu. Burada berber Kazım ile tanışmış ve iyi bir dostluk kurarak ondan Ney dersleri almaya başlamıştır. İzmir’e taşındıkları 1892 yılında sara nöbetleri yaşamaya başlayan Tevfik, bu sağlık sorununu ömür boyu taşımak zorunda kalmıştır.

Annesi, sara hastalığı için doktor ve hocalardan yardım almaya çalışmış olsa da onun bu hastalığına çare bulunamamış ve eğitimini bırakmak zorunda kalmıştır. Ardından İstanbul’da bir doktora gitmişler ve Pepo isimli yabancı bir doktor annesine, üzerine gitmeyip hoşlandığı şeyleri yapmasına fırsat verilmesini tavsiye etmiştir. Bu tavsiyenin ardından, Neyzen olarak anılmasına neden olacak süreç de başlamıştır.

Artık en sevdiği şey olan Ney çalmaya daha rahat devam edilmiş ve sara rahatsızlığını böylelikle kontrol altında tutabilmiştir. Ney’e olan ilgisi, onun Bektaşi tarikatına girmesine neden olmuş ve yetişkin yaşlara kadar Bektaşi tekkelerine gitmeye devam etmiştir.

1910 senesinde babası ve kardeşi karşı çıksa da annesinin ısrarları sonucu, Cemile Hanım ile evlenmiştir. Kısa süren bu evlilikten sonra alkol kullanmaya başlayan Neyzen, 28 Ocak 1953 yılında 73 yaşında iken İstanbul’da vefat etmiştir.

İlginizi Çekebilir.  Atilla Karaoğlan kimdir?

Bu yazımızda “Neyzen Tevfik kimdir?” sorusuna ünlü besteci, şair ve neyzenin yaşamından bilgiler sunarak yanıtlamak istedik.  Bu içeriğimizin ardından son yılların popüler meslekleri arasında yer alan içerik üreticiliği hakkında fikir almak ve kendinize ek gelir yaratmak isterseniz “İçerik üreticisi kimdir?” başlıklı içeriğimize de göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar