Bilim

Teleskop seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yıldızlara, dünya dışındaki gezegenlere ve gök cisimlerine karşı bir ilginiz varsa, işe bir teleskop alarak başlayabilirsiniz. Peki teleskop alırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle yazımızın başında ‘en iyi teleskop’ diye bir şeyin olmadığını söyleyelim. Teleskobu ne için kullanacağınız, gözlem imkanlarınız ve teleskobun taşınabilirliği gibi etkenler çok daha önemlidir. Yani doğru teleskop sizin için en iyisidir…

İlk olarak size hangi tip bir teleskobun gerekli olduğuna karar vermelisiniz.

Amacınız yalnızca aya ve parlak gezegenlere bakmak ise küçük mercekli ‘kaliteli’ bir teleskop işinizi görebilir. Mercekli teleskopların diğer teleskop tiplerine göre görüntü keskinliği yüksektir, özellikle de apokromatik mercekli teleskopların görüntü keskinliği yüksektir. Bu tip, ay ve gezegen gözlemleri için son derece uygundur. Mercekli teleskopların olumsuz yanı ise çapları 5 cm’den başlar, çap büyüdükçe fiyatı da artar. Ayrıca teleskop tüpleri, aynalı modellerinkine göre daha uzundur.

Bunu da Okuyabilirsin...  Dünya'nın ''Mini Ay''ı Keşfedildi

Newton tipi teleskopların ışık toplama becerileri yüksektir. Bu tip teleskoplarda ışınlar doğrudan aynadan yansıdığı için kırılmadan dolayı meydana gelen problemlerle karşı karşıya kalınmaz. Büyük çaplı tipleri fazla yer kaplar ve taşınması güçtür.

Bileşik teleskoplar ise kısa tüplere sahiptir ve görece büyük olsalar da kolay taşınabilir. Görüntü kaliteleri de iyidir. Bütçesi uygun bir amatör için tercih edilebilecek bir tiptir.

Eğer teleskobunuzu sabitleyeceğiniz uygun bir alanınız yoksa, sizin için en uygun teleskop taşıyabileceğiniz bir teleskoptur. Alacağınız teleskobun ayaklarının titreme yapmayacak kadar sağlam olmasına dikkat edin. Ayrıca teleskobu yetkili satıcılardan alın.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

Yorum Bırak