Genel Kültür

Sivil Savunma Nedir? 28 Şubat Sivil Savunma Günü

Askeri üniforması bulunmayan insanlara sivil denilmektedir.  Sivil savunma ise sivil halkın, savaş sırasında kendi can ve mal güvenliğini koruması ve yaşamını sürdürebilmesi için oluşturulan sistemli çalışmalar olarak ortaya çıkmıştır.  İnsanlık tarihi boyunca var olan ve önlenemeyen felaketler  ve savaşların yıkıcı etkilerinden korunmak için silahsız ve korunaksız toplulukların sağlık ve güvenliğine yönelik alınan önlemler sivil savunmanın kapsamındadır. Bu çok önemli çabaların devamı, toplumun savaşlar ve felaketler sonrasında bilinçli olması, sivil savunmanın önemi ve uygulama pratiğinin gelişmesi için her 28 Şubat Sivil Savunma Günü olarak kutlanmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Almanya Ekonomisi Hakkında Kısa Bilgiler

"sivil savunma gunu etkinlikleri

Hafta boyunca, okullardaki tehlikeler ve alınması gereken güvenlik tedbirlerle ilgili sunular gösterilir. Bu kapsamda, yangın ve deprem tatbikatları yapılır. Sivil savunmayla ilgili resimler, şiirler ve bilgi yarışmaları düzenlenir. Sivil savunmayla ilgili okul ve kurumlarda yapılması gereken zorunlu iş ve işlemler (tatbikat planları,  kontrol edilir, eksiklikler tamamlanarak, yasal ve insani yükümlülükler yerine getirilir. Deprem, yangın ve sabotaj tatbikatları yapılarak eksiklikler belirlenir, rapor edilir ve gerekli önlemler hızla alınır.

28 Şubat Sivil Savunma Günü Şiirleri

Sivil Savunma

savaşta ve barışta
güvende ve tehlikede
önlem al
huzurlu ol

yangında aşağı
depremde yukarı
sakin ol
tetikte ol

sivil savunmadır
vatan hizmeti
yurttaşa yardımcı ol
görevinin başında ol

Bunu da Okuyabilirsin...  Gönderilen URL "noindex" İşaretli Hatası

Onur Genç Ada

Kaynak: bilgitor.com/acil-durum-planlari-tatbikatlari-onemsenmiyor/

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

  • 28 Şubat Sivil Savunma Günü, tüm devlet kurumları yanında kamu spotu şeklinde televizyonlarda da geniş şekilde yer almalıdır.

Yorum Bırak