Deri, Saç ve Tırnaklar

Her insan çeşitli fiziksel özelliklerinden dolayı zaman zaman estetik kaygı yaşayabilir. Bu kaygılar sonucunda bazı estetik amaçlı müdahaleler yapılabilir. Estetik kaygılar bakımından genel olarak saç, cilt ve tırnakları öne çıkar.

Bir çok insan saçlarıyla ilgilenmeye daha çok zaman ayırır. Bununla birlikte deri saç ve tırnaklarla ilgili değişikliler ve problemler sıkıntı yaratabilir. Dış zarar verici ajanlar, infeksiyonlar, yaşlanma ve stres gibi unsurlar deri, saç ve tırnakları değişik yollarla etkilerler. Nadir olarak tıbbi durumlar ve yemeklere karşı olan allerji ya da teda­viler anormallikleri tetikler.
Saç Bakımı

Saç bakımı, kadınların epeyce zaman ayırdığı kişisel bakımlardan…

Deri, Saç ve Tırnaklarla ilgili problemler genel olarak çok ciddi değildir ve çeşitli bakım uygulamalarına olumlu ya­nıt verirler. Günümüzde cilt ve deri bakımı için çok büyük olanaklar bulunmaktadır. Gerek cilt, gerek saç ve tırnak sorunları olsun öncelikle temel nedenlerin belirlenmesi gereklidir. Altta yatan tıbbi gerekçelerin tespiti sağlık kuruluşlarına düşen görevdir. Şayet bu sağlık problemleri gözardı edilirse yapılan bakım ya da estetik amaçlı müdahaleler geçici ve zaman kaybına neden olan uğraşlar olarak kalacaktır.

Deri Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Derinin rengi veya tipine veya yaşınıza bakılmaksızın güneşe onun ultraviole ışınlarına maruziyetin takibi ve gereksiz hasarı ve er geç deri kanserini de ön­leyecektir.

İlginizi Çekebilir.  Uzun boylu görünmek için nasıl giyinilmeli?

Koyu tenli deri güneşi açık tenli deriden daha iyi tolere eder. Fakat güneşe aşırı maruziyet, hangi deri olursa olsun lekeli, meşin gibi ve kırışık bir deri özel­liği oluşturur. Koruyucu giysiler, güneş koruyucu preparatlar, günlük yağlan­ma veya nemlendirme yardımcı olur.
Yerinde temizlik, derinin korunmasında önemli diğer bir stratejidir. En iyi prosedürler ve temizlik bakım setleri derinizin yağlı, kuru, dengeli veya kombi­nasyonları gibi tipine göre çeşitlilik gösterir.

Kendi Kendine Bakım

Yüzünüzü yıkadığınız zaman ölü deri hücrelerini kaldırmak için yüz süngeri ve sıcak olmayan su kullanın. Hafif bir sabun kullanın. Kuru ciltler için  yağdan doyurulmuş sabunlar çok daha iyidir. Yağlı cildi günde iki veya üç defa temizlemeniz gereklidir.


İlginizi Çekebilir.  Biyodizel Yakıt Nedir? Nasıl Üretilir ve Nerelerde Kullanılır?

Genel olarak vücut, çok sıcak su ve sert sabunla yıkanmamalıdır.Yıkanmak cildi kurutur. Eğer kişi kuru bir cilde sahipse, sabunu sa­dece yüzüne, kollarının altına, genital bölgeye ellere ve ayaklarına uygulamalıdır. Banyodan sonra kuru cildi silmek yerine hafifçe sıvazlayıp kurutmak ve ardından hemen bir krem veya merhem ile yağlandırmak gerekli.

Su içeri­ği fazla olan yağlı nemlendiricileri hafif olanlara tercih edilmeli. Alkol içeren krem ve losyonlardan uzak durmak gerekli.  Evinizdeki havayı serin ve nemli tutun. Tıraş erkeğin derisine sert gelebilir. Eğer jilet kullanıyorsanız her zaman kes­kin jilet kullanın. Ilık bir bez ile sakalınızı birkaç saniye yumuşatıp fazla mik­tarda tıraş kremi uygulayın. Jileti sakalınızdan bir defada ve de sakalınızın büyüme yönünde geçirin. Ters yapılan deri hassasiyete neden olacaktır. Elektrik tıraş aletleri derinizi rahatsız edebilir.

İlginizi Çekebilir.  Uzaktan Eğitimle Endüstri Mühendisliği Nedir?

Derinizin tipine göre kozmetikleri uygulayın: yağ bazlı olanlar kuru ciltler, su bazlı olanlar yağlı ciltler için uyugundur.

Kadınların, yüz temizliği için makyaj temizliği gereklidir. Gözünüzün etra­fındaki deriye hasar vermemek için pamuk topları kullanılabilir.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar