Metin Kutusu: 2.I.8.I.6. Satürn
 
Resim 17: Satürn

Satürn diğer adıyla Zühal, güneşe 1.4 milyar km. uzaklığı ile altıncı sıradaki gezegendir. Yarıçapı 60.398 km. dir ve Jüpiter gibi bu gezegen de büyük oranda hidrojen ve helyum içermektedir.

Dünyaya 1.1 milyar km uzaklıktaki bu gezegen Güneş çevresindeki dönüşünü 29,4 yılda, kendi eksenindeki dönüşünü ise 10 saatte tamamlamaktadır. Yüzey sıcaklığı -180 °C ‘dir. Satürn’ün ayırt edici bir özelliği buz ve taşlardan oluşan halkasıdır. Ayrıca gezegenin en büyüğü 1800 km. çapında olan 30’dan fazla uydusu bulunmaktadır. En çok bilinen uyduları Rhea, Dione, Titan ve Mimas’tır. Bu uydulardan en büyüğü Titan uydusudur ve bu uydu güneş sistemindeki en büyük ikinci uydudur. Hacmi dünyadan 700 kat fazla olan Satürn, 0,69 gr bölü cm3 yoğunluğa sahip olduğu için kütle olarak sadece 95 kat fazladır. Yer çekimi dünya ile hemen hemen aynıdır. Dünyada 50 kilogramlık cisim Satürn’de 54 kilogram gelmektedir.

İlginizi Çekebilir.  Dünya Gezegeni Hakkında Bilgiler

Titan Uydusu : Ganymede uydusundan sonra Güneş sistemindeki en büyük uydudur. Atmosferi oldukça kalındır ve büyük oranda azottan oluşmaktadır.

Satürn Gezegeni Hakkında Bilgiler 1 – titan
titan uydusu

Rhea Uydusu : Eski bir yapıya sahip olan bu uydu, tıpkı Ay gibi Satürn üzerine sabitlenmiştir ve sadece bir yüzü görünmektedir. 1500 kilometrelik çapı ile Satürn’ün ikinci büyük uydusudur.

Satürn Gezegeni Hakkında Bilgiler 2 – rhea
rhea uydusu

 

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar