Geleceğin Meslekleri, Hangi Meslek Neden Seçilmeli? | Onlinezeka
Genel Kültür

Geleceğin Meslekleri, Hangi Meslek Neden Seçilmeli?

Doğru meslek seçimi için çok sayıda olgunun dikkate alınması gerekli. Sadece geleceğin meslekleri gibi bir araştırmaya göre veya sadece önümüzdeki dönemin en şanslı meslekleri şeklindeki bir yazıya göre meslek seçmek doğru değil. Doğru meslek seçimi için çok fazla kriterin dikkate alınmasında fayda var.

Geleceğin meslekleri neler, hangi meslek neden seçilmeli? Sorusunun yanıtlarını aramadan önce meslek kavramının ne olduğunu hatırlamakta fayda var.  Meslek,  bireylerin hayatını devam ettirmesi yani para kazanmak için yaptığı veya yapacağı işle ilgili unvandır. Bir meslek sahibi olabilmek için yoğun bir çalışma ve söz konusu meslekle ilgili bir eğitim şarttır. Her mesleğin kendine özgü teknik bir tanımı, görevleri, çalışma ortam ve koşulları ile yapılacak işle alakalı araç gereçleri vardır.

Bunu da Okuyabilirsin...  iPhone 8 Görüntüsü, Fiyatı ve Teknik Özellikleri

Meslek seçimi ve doğru meslek seçiminin önemi

Meslek seçiminde ilk kural, kişinin seçtiği mesleğin gereklerini yerine getirebilme yetenek, bilgi ve isteğine sahip olmasıdır. İdeal mesleğin seçimi için kişinin sevdiği işi, severek yaparak para kazanmasıdır. Burada kazancın az veya çok olması değil, kişinin severek yaptığı bir iş sonucunda hayatını kazanması vurgulanır. İşini severek yapan insanlar, iş yerlerindeki mutluluklarını aile yaşamlarından toplumsal yaşama taşıyarak insanlık için yararlı işler yapabilme potansiyeli taşırlar.

Mesleğin gerektirdiği özellikler kişiye uygun olmalı,  kişinin fiziksel, ruhsal ve ekonomik olarak işe uyumlu olması gerekir. Çalışma ortamı ve koşulları kişiye uygun olmayabilir. Bazı meslekleri yapabilmek için ekonomik yatırım (kendi iş yerini açmak) gerekebilir. Nitekim mesleğin uygulanabilmesi için atölye vb tesisler gerekebilir. Bu ve benzer durumlarda ister istemez meslek seçiminde ikinci en çok istenen meslek tercihini düşünmek en iyisidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Fren Pedalı Neden Sertleşir?

Geleceğin Meslekleri Hangileri? Hangi Meslek Neden Seçilmeli?

İnsanlığın temel ihtiyaçlarına yönelik meslekler geleceğin de meslekleridir. Eğitim, sağlık, teknoloji insanlıkla beraber dinamiklerini koruyacaktır. Yine teknolojik gelişmelere bağlı olarak gelişen ve yeni ortaya çıkacak alanlarla ilgili meslekler cazibesini koruyacaktır.

mesleklerle ilgili yazı

Meslek seçiminde kişisel merak, ilgi ve yeterlilik ilk kriterler olmalı. Mesleğin ülke genelinde rağbet görmesi, mesleğin hem kamu hem de özel sektörde geçerli olması diğer bir özelliktir. Dünya genelinde binlerce meslek türü vardır. Ülkemizde ise tanımlanmış meslek sayısı 600 kadardır. Bu mesleklerin yapılabilmesi için gerekli şartlar, mesleki yeterlilikler de belirlenmiştir. Sonuç olarak meslek edinmek için gereken eğitim, eğitimin alındığı okullar, giriş koşulları, meslekte ilerleyebilme şartları, mesleğin talep görme düzeyi, geleceği, destekleyici mesleki kuruluşlarının gücü ve seçilecek mesleğe özgü kuralların saygınlığı dikkate alınmalıdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Telefonun İcadı ve Gelişimi Üzerine Kısa Bir Yazı

Bilgitor

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

Yorum Bırak