The title of the page
Tarih

Kibrit Nasıl İcat Edilmiştir? Kibrit Hakkında Her Şey

Kibrit Nasıl İcat Edilmiştir? Kibrit Hakkında Her Şey 1 – Kibrit Nasıl İcat Edilmiştir Kibrit Hakkında Her Şey

Kibrit Nasıl İcat Edilmiştir? Kibrit Hakkında Her Şey

TARlH ÖNCESİ’nde yaşamış atalarımızdan biri bugün dirilseydi, onu en çok şaşırtan şeylerden biri herhalde kibrit olurdu. Hatta birçok modem araçtan fazla, bibrite hayran kalırdı.
Gerçekten de *ateş çıkartabilen bu küçücük kıymık, gerek sadeliği, gerek kullanışlılığı bakımından son derece etkili bir buluştur.

Parafine bulanmış küçük karton veya tahta sapın bir ucundaki karışım (potasyum klorat, manganez dioksit, potasyum bikromat, antimon sülfür, cam tozu) fosforlu bir yüzeye sürtülünce kimyasal bir tepki yaratır ve bu tepkinin sonucunda hızlı bir yanma olayı meydana gelir, yani alev çıkar.

Bunu da Okuyabilirsin...  Milliyetçilik nedir? Milliyetçiliğe dair inkılaplar

 

Kibrit Ne Zaman İcat Edilmiştir?

Kibrit 1809’da icat edildi; bu küçücük âlet, sadece uçlarından biri, içinde potasyum klorat bulunan bir karışıma batırılmış küçük bir kükürtlü tahta parçasından ibaretti. Tutuşturmak için yoğun sülfürik aside daldırmak gerekiyordu: Bu da tehlikeli ve oyalayıcı bir işti.

Kullanışlı basit ilk kibrit 1831 yılında, Dole’de, on dokuz yaşındaki genç bir Fransız öğrencisi olan Charles Sauria tarafından geliştirildi: Sauria bu karışıma, en basit sürtünmeyle alev alıveren beyaz •fosfor katmayı akıl etti Daha sonra, İsveç’te, çakma yerine sürülen bir başka karışıma kırmızı fosfor (beyaz fosforun tersine, zehirli değildir) katıldı ve kibritin ucunda sadece potasyum klorat kaldı, böylece “İsveç” kibriti veya “güvenlik” kibriti doğdu.

Bunu da Okuyabilirsin...  Dünyadaki İlk Kadın Hareketleri

Türkiye 1929’a kadar kibriti Avrupa’dan ithal ederdi; ilk fabrika İstanbul’da Büyükdere’de kuruldu (1932). Yirmi yıl devlet tekelinde tutulan kibrit yapımı işi 1952’de serbest bırakıldı ve bu tarihten sonra özel fabrikalar da kuruldu.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Kibrit Nasıl İcat Edilmiştir? Kibrit Hakkında Her Şey 2 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Kibrit Nasıl İcat Edilmiştir? Kibrit Hakkında Her Şey 2 – google play indir e1608493225897


Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu