Astronomi

Aya Giden Astronotlar Kimlerdir ve Nasıl Geri Döndüler?

Hala insanlık için gizemini koruyan aya giden astronotlar kimlerdir? Aya giden astronotlar nasıl geri döndüler? Gizemli dünyanın kapılarının açılması NASA tarafından gerçekleşmiş olsa da henüz dünyanın uydusu Ay hakkında, istenilen bilgilere ulaşılabilmiş değildir.

ABD başta olmak üzere birçok gelişmiş ülke, Ay’da hayatın varlığı ve nasıl olacağı konusunda derin araştırmalar yapmaktadır. İnsanlık aslında yeni enerji ve yaşam kaynaklarının temini için girdiği farklı arayışlar sonucunda Ay’a yolculuk yapmaya başlamış, bir yandan da bunu turizm gelirine dönüştürme çabasına girmiştir.

Aya Giden Astronotlar

aya giden astronotlar

İlk insanlı Ay yolculukları, tarihimize uzak olmayan bir dönemde 1969 – 1974 yılları arasında, Uzay yarışı ve Apollo Projesi ile yapılmaya başlanmıştır. Projeyi gerçekleştiren ülke ise, Amerika Birleşik Devletleri olmuştur.

Neil Armstrong

Tarihler 21 Temmuz 1969’u gösterirken tüm dünya nefeslerini tutmuş, aya ilk kez ayak basacak olan Neil Armstrong’dan gelecek haberleri beklemiştir. Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından düzenlenen bir program kapsamında, Ay’a ilk insanlı iniş gerçekleştirilmiştir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Mars Gezegeni Hakkında Bilgiler

Armstrong, Ay’dan döndüğünde onu birçok kral ve devlet başkanı karşılamış, dünyaya döndüğünde ilk sözü ise “Benim adıma küçük ancak insanlık adına büyük bir adım” olmuştur ve bu söz tarihe geçmiştir. Astronot 25 Ağustos 2012 tarihinde ölmüştür.

Buzz Aldrin

Apollo Projeleri kapsamında aya giden ikinci insan ise, Buzz Aldrin olmuştur. 1930 doğumlu olan astronot, 1971 yılında net olarak açıklanmayan bir sebepten dolayı, NASA’dan istifa etmiştir.

Pete Conrad

Apollo 12 projesi kapsamında Ay’a giden Pete Conrad, Ay’a ayak basan üçüncü insan olarak bilinir. Conrad, 2 Haziran 1930 tarihinde Amerika’da dünyaya gelmiştir. Ay yolculuğunun oldukça zorlu olduğunu ifade eden Conrad, 8 Temmuz 1999 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Alan Bean

15 Mart 1932 yılında doğan Bean, Ay’a ayak basan dördüncü insandır. Apollo projeleri kapsamında Ay’a giden Bean, son olarak Skylab 3 misyonu kapsamında, Skylab Uzak İstasyonu’ndan Ay’a gitmiştir. 1981’de NASA’dan ayrılan Alan Bean, uzay yolculuğunun rahat geçtiğini belirtmiştir.

aya giden astronotlar kimlerdir

Alan Shepard

5 Şubat 1971 yılında Apollo 14 misyonu komutanı olan Shepard, Ay’a gittiğinde 47 yaşındaydı. Yaşı itibariyle Ay’a giden en yaşlı insan olan Shepard aynı zamanda, NASA’nın Mercury uçuşu kapsamında tekrardan Ay’a gitmiştir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Venüs Gezegeni Hakkında Bilgiler

Edgar Mitchell

Apollo 14 projesi kapsamında Ay’a giden Edgar, Ay’da 9 saat boyunca zaman geçirmiş ve birçok çalışma yapmıştır. En bilinen kitabı “Kâşifin Yolu” dışında, Ay ve uzay bilimleri üzerine farklı kitaplarda yazmıştır. Mitchell 83 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

David Scott

Ay’a ayak basan yedinci insan ise, yine NASA görevi kapsamında bir başka Amerikalı olan David Scott olmuştur. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise, Ay’da araç kullanan ilk insan olmasıdır. Hala hayatta olan Scott, Amerika’da yaşamaktadır.

James İrwin

Apollo 15 projesi ile Ay’a giden 8. İnsan olan Irwin, Ağrı dağında Nuh’un Gemisi’ni arama çalışmaları ile de bilinmektedir. NASA’dan 1972 yılında ayrılan Irwin, 1992 yılında 62 yaşındayken geçirmiş olduğu kalp krizi sonrasında yaşamını yitirmiştir.

John W. Young

Aya giden ilk astronotlar arasındaki bir başka NASA çalışanı ise, John W. Young’dur. Kendisi 24 Eylül 1930 tarihinde Amerika’da doğmuş olup, Apollo 16 projesi kapsamında Ay’a gitmiştir.

Charles Duke

Aya giden astronotlar arasında yer alan Duke, Apollo 10 projesi ile Ay’a gitmiştir. Kendisi 3 Ekim 1935 tarihinde Amerika’da doğmuş olup, çok genç yaşlardan itibaren NASA’da görev almaya başlamıştır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kuyruklu Yıldız Nedir? Nasıl Oluşur?

Harrison Schmitt

11-14 Aralık 1972 tarihleri arasında Ay’a giden Schmitt, Ay’a ayak basan 11. Kişidir. 1935 yılında, Amerika’da dünyaya gelmiştir.

Eugene Cernan

Ay’a ayak basan ilk insanlar arasında olan 1934 ABD doğumlu olan Cernan, Ay’a giden son ve on ikinci insan olmuştur. Ondan sonra Ay’a giden olmamıştır. 1972 yılından sonra, Ay’a insanlı uçuş yapılmamış ancak Rusya, 2029 yılında insanlı bir uçuş gerçekleştireceklerini duyurmuştur.

aya giden astronotlar nasıl geri döndü

Ay’a Giden Astronotlar Nasıl Geri Döndüler?

Peki, aya giden astronotlar nasıl geri döndü? Gittikleri uzay aracı ile birkaç günlük bir maceranın ardından tekrardan dünyaya gelen bu astronotların, sağlıklı bir şekilde geri dönüş yaptıkları bilinmektedir. Astronotların önemli bir kısmının öldükleri yaşlara bakıldığında, ortalama insan ömrünün de biraz üzerinde olmaları dikkat çekmektedir.

Bu yazımızda aya giden astronotlar ve nasıl geri döndükleri üzerine ayrıntılar bilgileri bir araya getirdik. ” Astroloji kategorisinde yer alan diğer yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak