Çocukluk döneminde yaygın olarak görülen ve Enürezis Noktürna adıyla bilinen çocuklarda gece uykuda altını ıslatma problemi, bir sağlık sorunudur.

Anne ve babalar, çocukluk çağının en fazla karşılaşılan problemlerinden olan altını ıslatma nedeniyle zaman zaman yanlış tutumlar içerisine girmektedir. Çocuk Ürolojisi uzmanların Enürezis Noktürna adını verdiği bu hastalık, tedavisi olan bir üriner sistem problemdir. Çocuğun uyku sırasında, isteği ve kontrolü dışında yatağını ıslatması anlamına gelen gece yatak ıslatma problemi, ülkemizde oldukça yaygındır. 5 yaş civarı her 100 çocuktan 15’inde bu sorun görülmekte olup, 5 yaşından itibaren tedavi edilmelidir. Çocukların uykudan önce yoğun sıvı tüketmesi durumunda oluşabilecek ve ailelerin ‘kaza’ dediği durumun yanıltıcı olmaması için basit bir kriter vardır. Şayet 5 yaşına gelmiş bir çocuk ayda 2 geceden fazla gece yatağını ıslatıyorsa bu durum artık yukarıda sözü edilen sağlık problemi olarak kabul edilmeli ve bir hekime başvurulmalıdır.

İlginizi Çekebilir.  Lavanta çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Gece yatak ıslatmanın tedavisi

Tedavisi mümkün olan gece yatak ıslatma problemi için kulaktan dolma bilgilere itibar etmeden bir uzman hekime gitmek, zaman kaybını ve başka problemlerin ortaya çıkmasını önleyecektir.  Gece yatağını ıslatan çocuğun bu durumunu, tembellik veya umursamazlık olarak değerlendiren bazı anne babaların yanında durumu psikolojik bir sorun olarak değerlendiren aileler de çoğunluktadır. Ancak uzmanlara göre bu ve benzeri düşünceler doğru değil. Gece yatak ıslatma, tedavi edilmesi gereken tıbbi bir sorundur.

Araştırmalara göre, altını ıslatan bazı çocuklarda gece üretilen idrar, normalden daha fazla olmaktadır. Bazılarında da idrar kesesinin çalışmasıyla ilgili bozukluk tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarından elde edilen bulguları değerlendiren uzmanlara göre, bu çocukların bir kısmının enürezis problemlerinin altında uyanma bozukluğu yatıyor. Gece yatak ıslatma probleminde genetik faktörler de önemli rol oynamakta.

İlginizi Çekebilir.  13 Nisan Dünya'daki Koronavirüs Durum Raporu

Gece yatağını ıslatan çocuğa nasıl davranmak gerekli?

Tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi, çocuklarda gece yatak ıslatma ciddiye alınmalı ve tedavi süreci için uzman görüşüne ve desteğine ihtiyaç duyulmalıdır. Bu problemle cebelleşen çocuğu suçlamak, ceza vermek durumu çok daha zorlaştıracaktır.

Kaynak: http://www.geceyatakislatma.com/


Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar