The title of the page
Genel Kültür

Briç Nasıl Oynanır?

52 kartlık standart bir iskambil kâğıdı destesi ile oynanır. Diğer iskambil oyunlarından farklı olarak daha çok akıl gerektirmektedir. Bu sebepten dolayı satranç oyununa benzetilmektedir. Robert ve Duplike adlarında iki farklı türü bulunur. Bu türler arasında büyük oynanış farklılıkları mevcuttur. Robert briç 4 kişi ile oynanabilirken, Duplike briç oynamak için en az 4 farklı çift takıma ihtiyaç vardır. Duruma göre takım sayısı artabilir.

Genellikle Robert briç türü tercih edilmektedir. Oyuncuların büyük bölümü Robert briç kurallarını bilmektedir. Bu kurallara göre briç oyunu 4 kişi ile oynanır ve her oyuncuya 13’er kart dağıtılır. 4 kişi karşı karşıya oturur ve karşıdaki kişi okeydeki gibi eşiniz olur. Her zaman kâğıtları dağıtan kişi oyunu başlatır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Çevre Kirliliği Nedir? Çeşitleri ve Genel Önlemler

Deklarasyon ve Deklaren Nedir?

Konuşma eyleminin diğer adına deklarasyon denir. Konuşma eylemini yapan kişiye deklaren denmektedir. Deklarasyon yapan kişinin eşi, kâğıtlarını masaya bırakır ve o dakikadan sonra oyuna deklaren oyuna müdahale edemez. Onun yerine partneri olan kişi oyuna devam eder. Bu sebepten dolayı briç oyunu 3 kapalı ve 1 açık el ile oynanmaktadır. Deklaren genellikle oyun başında analiz yapar ve takımın durumunu değerlendirir. Oyun içinde genellikle aktif rol oynamaz.

Toplamda briç oyunu 13 elden oluşmaktadır. Takımlar deklarasyona başlamadan önce kaç oyun kazanacaklarını belirtmek zorundadır. Bu işlemleri deklaren yapmaktadır. Kontrat olayları ve koz ifade etme olayları dekarının görevleri arasındadır.

Briç Nasıl Oynanır?

Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Briç Nasıl Oynanır? 1 – google play indir e1608493225897

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Briç Nasıl Oynanır? 1 – google play indir e1608493225897

Yorumlar

Yorumlar


Bunu da Okuyabilirsin...  Yeryüzünün Efsane Güzelleri
İlgili Makaleler



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu