The title of the page
Eğitim

Çilingir Nedir, Çilingir Nasıl Olunur? Çilingir Kursu

Çilingir Nedir, Çilingir Nasıl Olunur ve Çilingir Kurslarına Nasıl Kayıt Yapılır?

Çilingir, anahtarcı meslek kursları; önemli iş alanlarından biri olan, rağbet gören ve kazanç getirme potansiyeli olan çilingirlik mesleğinin öğrenilmesi ve yapılması için gereklidir. Bu yazımızda çilingir nedir, çilingir nasıl olunur ve çilingir kursu şart mıdır? gibi sorulara kısaca yanıt arayacağız.

Çilingir nedir? Kimler çilingir olabilir?

Çilingir anahtarcı demektir. Her anahtarcı çilingir olabilir mi? Esasen çilingir, anahtar kullanılarak açılan her kapının kilidini açan, uygun anahtar yapan, bozulanları onaran kişidir. Her türlü yapının kapılarının kilitleri, dolap ve kasa kapaklarının kilitleri, otomobil kilitleri ilk akla gelenler olmak üzere, anahtarla açılıp kapanan her türlü mekanizmanın montajı, tamiri ve bakımı çilingirlerin işidir.

Çilingir nedir? Kimler çilingir olabilir?

İyi bir çilingir (anahtarcı ) el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilme özelliğine sahip olmalıdır.  Başta gözleri olmak üzere genel sağlığı iyi olmalıdır. İyi bir çilingirin mekanik ilgisi ve yeteneği de önemli unsur. Sabırlı, kendine öz güveni yüksek ve dikkatini işine verebilen özelliklere sahip olmalıdır. Aynı şekilde planlama becerisi de gereklidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Bulutların Oluşumu, Özellikleri ve Çeşitleri

Anahtarcı (Çilingir) ne iş yapar?

Ev, araç kapısı veya kasa anahtarı kaybolan kişilerin ilk yardım başvuru kayanağı çilingir yani anahtarcıdır.  Bu mesleği yapan kişinin görevi; anahtarın kopyasını çıkarmak, anahtarda yapım sırasında oluşan çapakları temizlemek, anahtarı kodlamak, “Chip” kontrolü yapmak ve  maymuncuk hazırlamaktır,.

Çilingir,  kilidi açar ve kilit açma tutanağı doldurur. İlk kez veya değiştirilen kilitler için anahtar yapar. Kısaca çilingirin en temel görevi kapalı kalan kapıları açan, açık kalan kapıları kilitleyen anahtarlar yapmaktır.  Kilitlerin gerektiğinde tamirini yapar, uyumsuz veya zorlanan anahtarları tamir eder, bakımlarını yapar.  Şifresi unutulan veya yenilenmesi gereken kilitlerin şifrelerini değiştirir. Emniyet sistemi takar, Çlingirler gerektiğinde bilirkişi olarak görev yaparlar.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Çilingir Nedir, Çilingir Nasıl Olunur? Çilingir Kursu 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Çilingir Nedir, Çilingir Nasıl Olunur? Çilingir Kursu 1 – google play indir e1608493225897

Çilingirler nerelerde iş bulabilir?

Hemen her mahalleye bir çilingir gerekebilir. Yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olan anahtarcı (Çilingir) kendi iş yerlerini açabilir.  Aynı şekilde diğer anahtarcılar yanında çalışabilirler.


Çilingir (anahtarcı) Araç ve Gereçleri

Maymuncuk takımı, Kasa anahtar makinası, Anahtar yapma makinası, Mastar, Çelik Tel, Törpü, Demir ve kıl testere kolu, Fırçalı taş motoru, Tesviyeci eğeleri, Pafta ve kılavuz takımı, Kumpas, Lokma takımı, Keski takımı, Allen anahtar takımı, Pim tutma apartı, Barel sökme mili, Cımbız, Çekiç, El tezgâhı, Şarjlı ve akülü matkap, Kargaburun, İskarpela takımı, Chip dedektörü, İşlenmemiş ham anahtar,   El feneri,  Teknik endoskopi cihazı, Şoklama kablosu, Kulaklık, Pas sökücü, Master pim seti, Transponder, Diagnostik test cihazı, Şifreli bilyeli anahtar makinası, Matkap, Zımpara taşı, Çark, El ve tezgâh mengenesi, Tornavida, Ayarlı pense, Segman pensesi, Pim tutma Apartı ve yeni geliştirilen kilit sistemlerine yönelik gerekli yeni donanımlar…

Çilingir (anahtarcı) Araç ve Gereçleri

Anahtarcıların çalışma saatleri 7’4 şeklindedir. Anahtarın kaybolması, kilidin bozulması saate bağlı değildir. Çilingirlerin çalışma ortamları da farklılıklar gösterebilir. Kapalı, açık, rüzgarlı, sıcak veya soğuk havada çalışmak gerebilir.

Nasıl Çilingir Olunur?

Anahtarcılık mesleği için eğitimi;  mesleki eğitim merkezleri tarafından “Anahtarcılık ve Çilingirlik” alanı “Anahtarcılık ve Çilingirlik” meslek dalında verilmektedir. Verilen eğitimde Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinde başarılı olmak gereklidir.

Nasıl Çilingir Olunur?

Eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl, lise veya dengi okul mezunları için 1 yıldır. Haftada 4 gün işletmede pratik eğitim, 1 gün mesleki eğitim merkezinde teorik eğitim verilmektedir. İlköğretim okulu mezunu öğrenciler teorik eğitimde Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Mesleki Bilgisayar gibi Genel Bilgi dersleri ile Ortak beceri, Teknik Resim, Temel Anahtarcılık, Temel Metal Şekillendirme, Otomobil Anahtarcılığı, Kilit İşlemleri gibi mesleki dersleri alırlar.

Lise veya dengi okul mezunları ise sadece Ortak beceri, Teknik ve Mesleki Resim, Temel Anahtarcılık, Temel Metal Şekillendirme, Otomobil Anahtarcılığı, Kilit İşlemleri gibi mesleki dersleri alırlar.

Çilingir çıraklık eğitimine başlayabilme şartları

Çilingir (anahtarcı) mesleği için açılacak eğitimlere başvurabilmek için aranan şartlar şunlardır:
En az ilköğretim okulu mezunu olmak. 14 yaşını doldurmuş olmak, Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak.

Detaylı Bilgi: 
www.iskur.gov.tr
http://mbs.meb.gov.tr/

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu